Guterres na dárcovské konferenci vyzval k masivní podpoře Pákistánu po loňských povodních
"Musíme spojit heroickou reakci Pákistánců s našim vlastním úsilím a masivními investicemi na posílení jejich obcí do budoucna," uvedl Guterres v zahajovacím proslovu.
"Pákistán je dvojí obětí klimatického chaosu a morálně zkaženého globálního finančního systému," dodal šéf OSN a vyzval k nalezení "tvůrčích způsobů", jak rozvojovým zemím odpustit dluhy a poskytnout finance.
Guterres na konferenci dále prohlásil, že svět potřebuje "novou dluhovou architekturu". Současný systém je podle něj předpojatý a globální finanční instituce musí změnit model své obchodní činnosti. Guterres rovněž varoval, že svět je "na cestě ke klimatické zkáze". Řekl, že je hluboce frustrován nečinností světových lídrů a nedostatkem mezinárodních investic do opatření proti klimatickým událostem, jako byly pákistánské povodně.
Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf vyzval k vytvoření nové "koalice ochotných", která by jeho zemi poskytla záchranné lano, a dodal že Pákistán bude v příštích třech letech potřebovat osm miliard dolarů. Mezinárodní měnový fond (MMF) požádal o "prostor k nadechnutí" a zároveň ujistil, že Pákistán je odhodlán dodržovat podmínky programu pomoci MMF.
Islámská rozvojová banka Pákistánu přislíbila 4,2 miliardy dolarů na příští tři roky. "S potěšením oznamuji, že skupina Islámské rozvojové banky, jako součást příspěvku k dosažení cílů klimatické odolnosti a rozvoje Pákistánu, přislibuje finanční částku 4,2 miliardy dolarů v příštích třech letech," řekl v Ženevě prezident banky Muhammad Džasír.
Pomoc přislíbily také některé jednotlivé země. Například francouzský prezident Emmanuel Macron prostřednictvím videospojení řekl, že Paříž je připravena podpořit Pákistán při jednáních s věřitelskými finančními institucemi a bude zemi nadále poskytovat odborné rady a finanční podporu. Konkrétně pak slíbil deset milionů dolarů dodatečné pomoci.
Také německá vláda Pákistánu slíbila další pomoc, přičemž už loni v létě poskytla 67 milionů eur na obnovu důležité infrastruktury a zmírnění sociálních následků.
Zástupce americké vládní agentury pro humanitární pomoc USAID oznámil, že Washington Pákistánu na obnovu po povodních poskytne dodatečných 100 milionů dolarů. "S potěšením oznamuji, že Spojené státy se zavazují Pákistánu poskytnout dalších 100 milionů dolarů na pomoc s obnovou po devastujících obřích monzunových povodních z roku 2022," řekla novinářům na okraj ženevské konference zástupkyně USAID Isobel Colemanová.
reklama