https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/harrachov-sazi-modriny-na-pocest-republiky-vytvori-cislici-100
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Harrachov sází modříny na počest republiky, vytvoří číslici 100

17.10.2018 00:15 | HARRACHOV (ČTK)
Zhruba 40 školáků a dobrovolníků začalo včera v Harrachově sázet modříny do tvaru nuly.
Zhruba 40 školáků a dobrovolníků začalo včera v Harrachově sázet modříny do tvaru nuly.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Správa Krkonošského národního parku (KRNAP)
Zhruba 40 školáků a dobrovolníků začalo včera v Harrachově sázet modříny do tvaru nuly. Přibude tam 1500 stromů na jednom hektaru. Na Bílém kopci nula doplní desítku vysázenou z modřínů před 90 lety a symbolicky tak vytvoří číslici 100 na počest 100. výročí Československé republiky. Číslice je viditelná na podzim, kdy se modříny zbarvují do žluta a vynikají tak mezi okolními zelenými smrky. Včera to řekla starosta Harrachova Eva Zbrojová.
 

Právě starostka s nápadem doplnit nulu z modřínů loni oslovila Správu Krkonošského národního parku (KRNAP). "Tehdejší ředitel, pan Hřebačka, se tomu nebránil a vyjednal výjimku na ministerstvu životního prostředí, protože modříny nejsou v Krkonoších původní," uvedla Zbrojová.

Už na jaře se podle ní vykácely smrky, dnes začalo sázení stromků v balech. "Důležité je, aby se zasadily kvalitně. Sází se ve sponu asi dvou metrů a musí mít 35 centimetrů hluboký důlek," řekla starostka.

Barevně bude číslice 100 viditelná na podzim až za několik let, zatím je vidět jen průsek v lese. "Když se stromky dobře zasadí, tak pracovníci Krkonošského národního parku říkali, že za tři až pět let bude viditelné i to zbarvení," dodala Zbrojová.

Nejlépe jsou vidět modříny z protějšího Sachrova kopce. Není zcela známo, kdo o jejich výsadbě před 90 lety rozhodl. Přednostou lesní správy byl v té době lesmistr Otto Šmíd a lesním na polesí Nový Svět Josef Civín. V pamětníku lesní správy byla pouze strohá poznámka: "V polesí Nový Svět byl založen na oslavu desetiletí trvání republiky jubilejní modřínový háj na úpatí Bílého vrchu v podobě 100 metrů vysoké číslice 10, jehož plocha v rozích byla zajištěna kamennými hranoly".

Bývalý lesník a emeritní spolupracovník Správy KRNAP letos na jaře uvedl, že modříny se sázely v místě polomu nebývalého rozsahu. Silný vítr Harrachov zasáhl 11. a 12. listopadu 1925. "Nejvíce poškozené dřevní hmoty bylo zpracováno na tehdejším polesí Nový Svět, největší škody byly na Bílém kopci. Po likvidaci kalamity přišla na řadu obnova lesa. Práce se zalesňováním skončily v roce 1928. A protože to bylo v roce desátého výročí vyhlášení republiky, byla na Bílém kopci vysázena veliká desítka z modřínů," dodal.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Kuntoš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

17.10.2018 08:52
Takže, jako důvod pro modříny je to, že "se sázely už kdysi" = tedy vysadíme je znovu, i když ekologicky to nedává smysl. A proč bychom tam vysazovali třeba mnohem vhodnější buky, že, když "modřín má tradici"? Vyjednáme si výjimku.
Já nechápu, proč v době, kdy jsou čím dál větší problémy a stále se zdůrazňuje význam listnatých dřevin, má někdo snahu cpát něco někam, kam to nepatří (vysazení do číslice raději vůbec nezmiňuji), když mohl prokázat mnohem lepší službu přírodě i republice.
Nu - vlastně starostka. Politička, populistka, ne lesačka ani ekoložka.
Ale že jí v tom podpoří ředitel KRNAPu a ministerstvo udělí výjimku... fakt banda odborníků na svých místech.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.10.2018 13:24 Reaguje na Anyr
Napadlo mě úplně to stejné co Vás... sice bych třeba pochopil, že jde o omezenou akci, kterou se podíl tohoto nepůvodního druhu v oblasti fakticky moc nezmění.

Co mě ale děsí je to, že si oni školáci a všichni ostatní co se o této akci dozví budou myslet, že se ještě jedná o dobrou věc. A stanou se tak "přenašeči té staré dobré lesnické demagogie" v době, kdy by již nikdo neměl pochybovat o tom, že je potřeba výrazně změnit přístup k lesu..

A to ještě v KRNAPu... je to takový hezký obrázek toho jak to u nás v ČR funguje...


Odpovědět
Anyr

Anyr

18.10.2018 09:55 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A mne hned, co jsem komentář odeslal, donapadlo to, co Vás :) To s předáváním chyb další generaci.

Vysazení modřínů, navíc v KRNAPu, byla prostě chyba, a že zmíněné buky by byly mnohem vhodnější - krásně barevné na podzim a do Krkonoš rozhodně patří. Nebylo by třeba vyjednávat výjimku a hlavně by se děti mohly naučit dobrému přístupu. Takto se naučily až opaku, byť dobře míněnému. S ohledem na nutné zvýšení podílu listnáčů to byla jasná volba, vysázet buky. A stejně to dopadlo úplně špatně, a to jen proto, že člověk dal přednost člověku namísto přírodě. Lidské tradici namísto potřeby, namísto nutnosti. Jako kdyby byla veškerá osvěta a 20°C v říjnu úplně k ničemu, jako kdyby vše kolem šlapalo tak, jak šlapat má.
Chce to ještě víc času k učení, ještě více informací - ovšem ten čas dochází.

Na závěr ještě znovu připojím povzdech nad jednáním bývalého ředitele KRNAPu, který měl tenhle nápad zadusit hned v zárodku, vysvětlit situaci a navrhnout jiné varianty, nese připojit a ještě aktivně vyjednávat s ministerstvem o výjimce.
A k tomu ještě na netu čtu, že se stále vysazuje hlavně smrk, a to opět i tam, kam nepatří a kde hynul nebo ho, jako oslabený porost, zabíjel brouk.

Až se mi chce napsat "Lesu zdar, lesákům zmar" :))
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.10.2018 12:58 Reaguje na Anyr
Je to tak.. a vláda ČR podle všeho zatím hájí hlavně ekonomické zájmy.. no ještě aby ne, když Agrofert vyhrál hromadu tendrů na těžební práce.. je to všechno tak jasné, že to až děsí.....

Nerad dávám novinky.cz jako zdroj informací, ale pro ilustraci to myslím si stačí..

https://www.novinky.cz/ekonomika/451517-v-tendru-statnich-lesu-byl-nejuspesnejsi-uniles-ze-skupiny-agrofert.html

Jak by řešení této apokalipsy mělo asi vypadat v takové situaci, že...

V této zemi se zatím jenom dotýkáme pravdy, řešit takovéto brutální střety zájmů a v podstatě řízenou devastaci ŽP za účelem zisku pár vyvolených zatím moc uhlídat neumíme (myslím občanskýmmi aktivitami).

A v podobném střetu zájmů je většina politiků, kteří zakrývají podobná svinstva typu stavění přehrad a jiných aktivit....

Všechno je to jako špatný sen..............
Odpovědět
Anyr

Anyr

19.10.2018 15:26 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jistě, politika může za velmi mnoho věcí a málokomu jde opravdu o věc jako takovou. Viz. třeba právě tento jeden konkrétní případ, konkrétní paní starostka.

Nicméně, změna přijde teprve tehdy, kdy se začnou volit noví lidé, a ne že si Češi budou volit stále dokola stejné strany a stejné lidi a naivně očekávat, že se něco změní.
K Agrofertu, ANO a jeho předsedovi se pak vyjadřovat nebudu, anžto bych musel být velmi sprostý, a i když politika skutečně může za velkou většinu ekologických škod, nerad bych tu z toho dělal politickou diskuzi.

Ovšem nejvyšší zájem, jednotlivců, národů i celého lidstva, je zdravá příroda. Jakmile ta nebude, vše se bude jedině zhoršovat. A světe, div se, pak už nepomohou ani ty milované peníze :)

Buďme ale optimisté. Nejdůležitější je šířit informace a naději v lepší budoucnost v jednom :)
Odpovědět
lu

18.10.2018 15:47
já teda s Vámi, pánové, hluboce nesouhlasím, buky jsou na podzim fádně zlatožluté, ale javory, javory jsou na podzim červené. za mě tedy kombinace buků a javorů.
Odpovědět
Anyr

Anyr

19.10.2018 15:28 Reaguje na
Když on se ale buk hodí ke smrku lépe, najmě v horách :))
Nicméně pro mě za mě, klidně javory a buky. Máte mé svolení a jděte sázet dřív, než tam naběhne ta tlupa dětí s modříny v rukou, a s všemocnou paní starostkou včele :D
Odpovědět
mr

19.10.2018 20:28 Reaguje na Anyr
Nevím zda se SM hodí či nehodí. Vím leda jedno - sázet SM pod 1100 m je pitomost.
Odpovědět
lu

25.10.2018 08:14 Reaguje na Anyr
jestli tomu správně rozumím, je ta lokalita někde hluboko dole pod terex-Janouškovou cestou, zhruba 800 mnm, na jižním svahu. tam to tolik neznám, ale v podobné výšce o kopec vedle, na jižním svahu čerťáku, kolem horního úseku nové janovy cesty, je to bukovo silně javorové, se smrkem pouze občasným.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist