https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havlicek-po-zprovozneni-noveho-bloku-dukovan-lze-postavit-dva-bloky-temelina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havlíček: Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína

26.7.2021 01:58 | TEMELÍN (ČTK)
Premiér označil za "velkou chybu" vlády Bohuslava Sobotky, že nedokončila tendr na dostavbu Temelína.
Premiér označil za "velkou chybu" vlády Bohuslava Sobotky, že nedokončila tendr na dostavbu Temelína.
Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové bloky jaderné elektrárny Temelíně. Dostavba v Temelíně by mohla být začátkem 40. let. Investorem by měl být ČEZ. Stát by mohl zkusit najít strategického partnera dostavby Temelína například ve Francii. Novinářům to dnes při prohlídce Temelína řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
 

"Jestliže odstavíme 10 000 megawatt uhlí, tak jako naše vláda našla odvahu rozhodnout o Dukovanech a nechat připravit jízdní řád na nový jaderný blok v Dukovanech, tak příští vláda, podle mého názoru, bude muset rozhodnout, jestli se bude pokračovat v Temelínu, nebo ne. Pokud by se pokračovalo, tak ideální by to bylo tak, že v momentě, kdy se dostaví pátý blok dukovanský, což by mělo být v druhé polovině třicátých let, tak poté by se dostavěl jeden nebo dva bloky Temelína," řekl Havlíček. Jak dodal, dostavba Temelína by mohla být začátkem 40. let.

Jak řekl, tím, že se budou odstavovat uhelné elektrárny, bude ČR potřebovat stabilní zdroje. Jadernou energii k nim ministr počítá. Podle něj by měl být stejně jako u Dukovan investorem ČEZ. Výkon jednoho nového temelínského bloku může podle něj být 1600 MW.

Premiér označil za "velkou chybu" vlády Bohuslava Sobotky, že nedokončila tendr na dostavbu Temelína. "Byl zorganizovaný, utratili jsme na tom miliardu. Musíme se k tomu vrátit," řekl Babiš. Jak dodal, nepřijatelné bylo a je, že ČEZ chtěl garanci ceny.

Jádro označil za prioritu. "Musíme bojovat za jádro. Je otázka možná vytipovat strategického partnera, který je pro nás přijatelný i z hlediska bezpečnosti. V Evropě má největší jádro Francie... Nejdůležitější je, aby ta investice byla postavená včas. Náš problém je, že jsme nikdy neměli dávat ČEZ do privatizace. Tím, že jsou tam minoritní akcionáři, omezuje nám to rozhodovací možnosti a komplikuje všechno, i soutěž na Dukovany, protože minoritní akcionáře nezajímá soběstačnost elektrické energie, oni chtějí jenom prachy a velké dividendy," řekl Babiš.

Letos v dubnu vláda oznámila, že Česko v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 nepřizve do tendru na dostavbu Dukovan ruskou společnost Rosatom. Ministři schválili usnesení, že bezpečnostní dotazník stát pošle pouze možným dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, to znamená firmám EDF, KHNP a Westinghouse. Už dříve byla vyřazená čínská firma CGN. Cenu zakázky bude podle Havlíčka možné stanovit až na základě nabídek. Mluví se o 162 až 400 miliardách korun.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

26.7.2021 05:52
Vše jmenované mělo být už vlastně v provozu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.7.2021 06:57 Reaguje na smějící se bestie
ono to vlastně ani moc smysl nedává komentovat to, jen bych dodal https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3041787-maly-jaderny-reaktor-vedcu-z-reze-mohl-v-budoucnu-zasobovat-odlehla-mista
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.7.2021 07:02 Reaguje na smějící se bestie
jen je zajímavé, že mají problém eliminovat 10 000 megawatt, když jádro vyrábí 16 terawatt...při 20% vývozu mají výmluvu, že se musí udržet napětí v síti ale to by stačilo i 5%
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

26.7.2021 10:59 Reaguje na Jaroslav Řezáč
10 000 MW je instalovaný výkon.
16 TWh je roční produkce Temelína (instalovaný výkon JETE je cca 2000 MW).
Odpovědět
VK

Václav Kain

26.7.2021 08:43
Havlíček mystifikuje stejně jako Babiš.Co slovo to lež.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2021 18:05 Reaguje na Václav Kain
Ti mašlonci lžou zcela neskutečným způsobem, Babiš zrazil původní tendr na JETE a dnes to shazuje na Sobotku, prostě jak dycky.
Sami 8 let mudrují a dělají kulový a tvrdí, že se to mohlo dávno stavět. Neskutečná svoloč.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.7.2021 09:14
Poučme se z historie. Posledním českým králem byl Jiřík z Poděbrad. Od té doby znesvářená česká šlechta nebyla schopná potlačit sobeckou řevnivost a osobní zájmy a skončilo to Bílou Horou, násilnou 200let trvající rekatolizací a devastací bývalého premianta Království českého.

Stejně tak i dnes je česká společnost rozpolcena svými politickými elitami, které si naschvál házejí klacky pod nohy.

Výsledek , a na to dám krk , nebude se stavět nic a ČR se stane zanedbanou energetickou kolonií Německa, které mu bude draze prodávat svoji říšskou energii za tržní cenu.
Svoji šanci jsme definitivně projeli v době, kdy Bursík a spol. znemožnili plánovanou výstavbu JE v ČR.
Nevidím, skutečně nevidím ani záblesk světla na konci OZE tunelu pro obyčejného občana tohoto státu.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.7.2021 09:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
ono záblesky už jsme si na dekádu vybrali ale nečekejte, že Němci na tom budou lépe :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.7.2021 10:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
S ohledem na odklon Německa od uhlí a jádra bych s tím moc nekalkuloval. Němci sami budou mít problém zásobit svoji ekonomiku elektrickou energií a zřejmě budou nakupovat od Francouzů, kteří 70% elektrické energie vyrobí z jádra.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2021 17:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jen detail: Posladní český král byl Karel III Habsburský.

České království bylo pramiantem až do husitství, to dokázalo zemi totáně a dodna vydrancovat a vypálit, země přišla o asi 60% obyvatel a už se nikdy plně nevzpamatovala. Jiřík dofackoval zničenou zami do nějakés takés stabilizaci, Habsburkové nastoupili na náš trůn v roce 1526 Fardinandem I.

Bílá hora ukončila povstání české (říšské) šlechty a naštěstí jsme zůstali pod tolerantními Habsburky, což vedlo k velmi silném všeobecném rozvoji a obrození v 19. století.

Pokud bychom na Bílé hoře vyhráli "my" (teda šlechta vedená Thunem a Anhaldtem), spadli bychom pod protestantské Německo a žádné obrození by se nekonalo (jak se nekonalo v Lužici a u Polabských Slovanů), Prušáci pod Bismarckem by nás válcovali jako všechny ostaní Němčoury, a v 19. století bychom hajlovali pod Hitlerem.

Prostě bychom byli dnes něco jako Enderáci, taky původně Slované.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2021 17:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Sorry jako, ve 20. století.
Odpovědět
kk

karel krasensky

26.7.2021 09:53
Nepostaví se nic.Nebudte naivní a nenaskakujte na článek.Byli jsme Rakousko-Uhersko-zkrachovalo.Byli jsme se SSSR v RVHP-krach.Ted jsme v te EU a dopadne to jako vždycky
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

26.7.2021 12:07 Reaguje na karel krasensky
Krach lze považovat za nové nadějné východisko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2021 17:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Hypotetický krach EU s minmální pravděpodobností by byl pro nás skutečná pohroma, protože by okamžitě vznikla nová Unie a nás by do ni už nevzali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2021 17:29 Reaguje na karel krasensky
Škoda toho Rakouska, dnes bychom byli silní hráči v EU a ne propadlá oligarchie zralá na vyhazov.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist