https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hladik-neni-proti-vystavbe-dostupneho-bydleni-na-zemedelske-pude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě

6.5.2024 01:20 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
 

"Když už se má stavět na zemědělském půdním fondu, tak to má být pro bydlení a je tisíckrát lepší, když zde budou stavět obce než soukromý development. Nechci, aby takovouto půdu skoupili soukromníci a stavěli zde bytovou výstavbu. Je odpovědností obce, jak si uzpůsobí územní plán. Ať samosprávy staví dostupné bydlení tam, kde umí a kde mohou, jestli nemají jiné pozemky, tak ať staví na zemědělském půdním fondu," řekl Hladík.

Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna v pátek schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Podle vládní novely by na těchto pozemcích nesměly do budoucna vznikat velká nákupní a logistická centra s rozlohou nad jeden hektar ani standardní fotovoltaické elektrárny. Sněmovna stanovila ze zákazu výjimky třeba pro projekty navazující na veřejnou dopravní infrastrukturu, jako jsou čerpací stanice pohonných hmot a překladiště u železnic.

Zemědělská půda je na většině z 201 pozemků, které stát vyčlenil pro obce na výstavbu dostupného bydlení. Celkově mají rozlohu zhruba 73 hektarů, obce je mohu získat bezplatně. Jeden z největších vyčleněných pozemků, na kterém by eventuálně mohly vzniknout byty, se nachází v Mostě. Je velký zhruba 31 000 metrů čtverečních a v katastru nemovitostí je vedený jako ovocný sad.

Podle Hladíka není věcí státu vstupovat do rozhodování obcí, a pokud obec pozemek nebude chtít využít, tak o převedení nemusí žádat. Mluvčí ministerstva financí Petra Vodstrčilová uvedla, že stát pozemky vyhodnotil jako nepotřebné a vzhledem k tomu, že počet vhodných pozemků na bydlení každý rok klesá, tak je pro jistotu sám do rezervy vložil ještě před tím, než o ně obce požádají.

Investice na výstavbu nájemních bytů s nižším než srovnatelným obvyklým místním nájemným jsou součástí programu ministerstva pro místní rozvoj s názvem Dostupné bydlení, který provozuje Státní fond podpory investic. Podporu bude možné využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. O dotaci mohou vedle obcí, státních organizací a církví žádat například právnické osoby, tedy developeři. Někteří z nich se na letošním Setkání lídrů developmentu shodli, že je systém dobře nastavený, je ale mimo jiné třeba dbát na efektivitu výstavby a projekty musí být pro soukromé investory výnosné.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

6.5.2024 08:16
Kdo jiný než ministr ŽP a ministr zemědělství by měli být proti. V ČR bude proti ministr průmyslu nebo co?
Co ale čekat od IT manažera. Proč se aspoň ten zemědělec neozve?
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

6.5.2024 12:08 Reaguje na Michal Uhrovič
Pan ministr hájí zájmy kdekoho, ale jen ne ŽP. Krýt to tím,
že chci zvýhodnit obec před soukromým investorem, je chabá výmluva.
Obec schválenou zakázku pak nějakému spřátelenému investoru stejně zadá.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist