https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hladina-francouzske-reky-loiry-klesla-na-nove-minimum-jeji-pritoky-jsou-vyschle
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladina francouzské řeky Loiry klesla na nové minimum, její přítoky jsou vyschlé

18.8.2022 01:25 | PAŘÍŽ (ČTK)
Vyprahlá zem.
Vyprahlá zem.
Foto | Victor Ranedo / Ekolist.cz
Francouzská řeka Loira, proslulá stovkami zámků, které lemují její břehy, je i v nejlepších časech mělká. Turistické loďky se však nyní sotva pohybují po hladině, kterou výrazně snížilo sucho, napsala agentura Reuters. Dokonce i zhruba 100 kilometrů od místa, kde se Loira vlévá do Atlantského oceánu, se nyní písečné břehy táhnou, kam až oko dohlédne, a v některých místech mohou lidé korytem prakticky přejít z jednoho břehu na druhý.
 

Údolí řeky Loiry, které je na seznamu světového dědictví UNESCO a je známé zámky, jako je Chambord, Chenonceau a Azay-le-Rideau, trpělo nízkou hladinou vody již dříve. Letošní sucho by ale mělo být varovným znamením, řekl Eric Sauquet, který vede hydrologické oddělení francouzského Národního institutu pro zemědělství, potraviny a životní prostředí (INRAE). "Přítoky Loiry jsou zcela vyschlé, je to bezprecedentní. Musíme se o Loiru strachovat," dodal.

Pro ryby, které v řece žijí, je nízká hladina vody katastrofální. V mělké vodě se při vysokých teplotách snižuje obsah kyslíku a ryby se stávají snadnou kořistí pro volavky a další dravce. "Ryby potřebují k životu vodu, chladnou vodu. Když hladina vody klesne tak nízko, jejich životní prostředí se zmenší a uváznou v kalužích," řekl Sauquet.

Průtok řeky je přibližně 40 metrů krychlových za sekundu, což je méně než dvacetina ročního průměru. Byl by ještě nižší, kdyby úřady nevypouštěly vodu z přehrad Naussac a Villerest, které byly postaveny v 80. letech 20. století částečně proto, aby zajistily dodávky vody pro čtyři jaderné elektrárny postavené podél řeky.

Elektrárny Belleville, Chinon, Dampierre a Saint-Laurent mají celkovou kapacitu 11,6 gigawattu, což představuje téměř pětinu francouzské výroby elektřiny. Vzhledem k tomu, že několik elektráren společnosti EDF je již z technických důvodů mimo provoz a další pracují na sníženou kapacitu kvůli nízkému stavu vody v řekách, mohlo by uzavření jedné nebo více elektráren na Loiře zvýšit ceny elektřiny v celé Evropě.

Turisté a místní obyvatelé podle Reuters při pohledu na nízkou hladinu vody žasli, ale také se obávali obrovských a obnažených písečných břehů řeky. "Ani v roce 1976 nebyla hladina vody tak nízko," řekla Brigitte Gaboryová Defoisová, která u řeky bydlí již dlouho.

Několik dní poté, co Francii zasáhly rozsáhlé požáry, přívalové deště zaplavily části pařížského metra. Bouřky se přehnaly i přes jižní Francii, ale do některých vesnic na jihu dovážely vodu nákladní automobily, protože přírodní prameny vyschly.

"Změna klimatu probíhá, to je nepopiratelné.... Všichni uživatelé budou muset přehodnotit své chování ve vztahu k vodním zdrojům," řekl Sauquet.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

18.8.2022 06:56
Tak když do Západní Evropy fouká už druhý měsíc horký a suchý vzduch z Afriky, tak je logické, že země vysychá.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.8.2022 09:36 Reaguje na Radim Polášek
To vysoušení trvá desítky let. Řeku nejde vysušit za dva roky ani za pět. Ta záležitost trvá určitě 30 let, kdy se rezervoáry vody v podzemí nedoplňuje. Bláhovost lenosti a naivity, že se to přeci stát nemůže se stala realitou. Przněním krajiny agrokolchozů vysoušením půdy se zahubíme sami a tím i spousty živého
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

18.8.2022 13:16 Reaguje na Jaroslav Řezáč
agrokolchozů :D
Kdežto hektarové párkingi supermarketů a ležící paneláky, co by společného díla developerů+demokratických politiků, jsou jako vždy z obliga.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.8.2022 07:14
Klimatická tragédie se blíží každým rokem a naši ropáčci (v čele s Vinklerem) pořád bedákají nad "bojem se sodovkáčem", jak něm to ničí prosperitu - slovy: schopnost kupovat stále více plastových krámů z Číny a pálit více benzínu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.8.2022 07:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste místo tradičního kolovrátkového bedákání o ropáčcích věnovat svých drahocenných 20 minut něčemu prozaičtějšímu:

https://www.ted.com/talks/antonio_donato_nobre_the_magic_of_the_amazon_a_river_that_flows_invisibly_all_around_us

Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.8.2022 08:08 Reaguje na Karel Zvářal
To byste po panu Hanzlovi chtěl příliš, on totiž považuje vzdělání za zbytečnou ztrátu času.
Vše, co k životu potřebuje je blábolení o Green Dealu , který si dává večer pod polštář, aby to do něj přes noc prosáklo.
Tokový novodobý svazák s revolučním svitem v oku - to je náš hrdina zeleného dneška.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.8.2022 11:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pro bytostného ropáka je každý normální člověk novodobý svazák s "zeleným svitem v oku".
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

18.8.2022 08:38 Reaguje na Karel Zvářal
Omlouvám se za mimo téma. Chtěl bych se jen zeptat zkušeného ornitologa. Na jaře mě ještě budilo svým cvrkotem ptactvo. Nyní ať jsem v okolí Ústí kdekoliv skoro jen ticho a mrtvo. A je to jedno jestli je to v lese nebo ve městě. Krásné popěvky kosáků zmizely už před několika měsíci. Nevíte čím to. Vím hmyzu by člověk pohledal.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.8.2022 08:48 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Oni teď pelíchají, nabírají sílu před tahem na jich, resp. zatukováním na zimu. Nezpívají sobě či lidem pro radost, ale kvůli vymezení teritoria. Když teď zajedete někam do hor, uslyšíte nad ránem či při soumraku pískání. To kulíšci vyhánějí mladé, resp brání migrantům v usazení. Chrání si tak potravní zdroje, aby měli sami v zimě a na jaře dost. Ale ptáků celkově ubylo, nejvíce je to poznat na stehlících, zvoncích, zvonohlících - ti ještě na konci léta mívali mladé, teď je mrtvo. Nejsou plevely ani mšice, tak odletěli do krajů, kde ještě něco k snědku najdou.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.8.2022 08:48 Reaguje na Karel Zvářal
jih
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

18.8.2022 11:57 Reaguje na Karel Zvářal
Děkuji za vyčerpávající info. Já jen, že minulé roky pamatuji ranní buzení a denní zpěvy i během léta.
Odpovědět
va

vaber

18.8.2022 08:36
již před měsícem začala sezona hurikánů ,ale zatím jsem neslyšel o jediném,
hurikám zvedne do atmosféry několik km3 vody a zbytky se dostávaly až do Evropy,
takže výhled na podzim je také špatný,
nikdo si neuvědomuje ,že monstrum jako Sahara, může vysušit Evropu jak švestku
v Příži prý spadlo 40mm vody na město, není to zas tak hodně, ale na betonu a asfaltu je to pohroma a všechna vody bez užitku odtekla,
v lese na rovině, by se to při současném vysušeném lese vše vsáklo
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.8.2022 08:37 Reaguje na vaber
Fyzik Vám opáčí, že je to výhoda asfaltu, aspoň se nemusíte brodit blátem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.8.2022 09:42 Reaguje na Karel Zvářal
Vypadá, že na to blato budem vzpomínat
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.8.2022 11:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Kdysi šel dokument o mladém Amíkovi. Přijel na tábor, kde chtěl poznat hlad a mučení, protože ve svém životě to nepoznal (tj. hlad a bolest). Přivázali ho ke kůlu, nechali sedět na slunci hlady apod. Potom mohl dětem vyprávět, že to skutečně zažil:-)

Dnešní děti nepoznají krávu, volají "sloni, sloni!", a s tím blátem to bude brzy podobné. Kapková závlaha, všechno kolem vysušené, vyasfaltované. V dešti ven nepůjdou a voda vsákne tak rychle, než se stačí obléct. A když někde bláto najdou, budou si ho užívat stejně, jako Dubajci sníh.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

18.8.2022 16:37 Reaguje na vaber
Ale globálna zmena mala predsa priniesť zvýšený počet hurikánov, alebo nie?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.8.2022 16:54 Reaguje na vaber
No, loňská sezona hurikánů začala podobně jako ta letošní. A nakonec se ukázalo, že to byla jedna z nejaktivnějších sezon. ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/2021_Atlantic_hurricane_season
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.8.2022 11:34
Chraň přírodo, že bych to chtěl nějak zlehčovat, ale všechno už tu tak trochu bylo ... https://www.politico.eu/article/hot-dry-aint-bad-1540-yet/
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

18.8.2022 12:53
Kdyby sever Afriky (cca 200 mil lidí) začal masivně dělat totéž jako Izrael ( má podobně obyvatel jako ČR 8 mil.). Tedy odsolovat mořskou vodu a rozvíjet zemědělství od moře alespoň v pásu 200 km. ( Cena je údajně obdobná jako naší upravené pitné vody... ). Nakrmí se tam obyvatelé, nebudou mít potřebu chodit do té tmavé severní Evropy žebrat. Sahara by také nebyla tak vyprahlá..., A ještě si mohou udělat bazény na odpařování vody a produkci mořské soli... Lokální chlazení + práce...
Kdysi jsem počítal odpar z lesa odpar z tepelné elektrárny 800MW ( to co jde z chladících věží ) se vyrovná odparu 4-10 km2 lesa. ( záleží na stáří porostu, luh nebo bory...atd).

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/izrael-zacne-jako-prvni-na-vete-doplnovat-jezero-odsolenou-vodou-z-more
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.8.2022 14:30 Reaguje na Jaroslav Vozáb
To ovšem předpokládá, že někdo bude pravidelně pracovat.
A to byste po nich chtěl hodně.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.8.2022 15:36 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Kdybyste se raději podíval na mapu - stačí Google mapy. Všimnul byste si, že tam kde to jde, zemědělství je. A kdybyste zabrousil ještě hlouběji do informací, zjistil byste, že se tam i odsoluje. Např. Tunisko, Maroko, Egypt, Alžírsko. ;-) Nebo můžete být ignorant jako Vinkler a prostě napsat, že tam nepracují. ;-)

Např. Alžírsko:
https://www.export.cz/nazory-a-analyzy/alzirsko-celi-suchu-stavi-odsolovaci-stanice/#:~:text=NEKONVEN%C4%8CN%C3%8D%20ZDROJE,Al%C5%BE%C3%ADrsku%20a%C5%BE%20sedmn%C3%A1ct%20procent%20spot%C5%99eby.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

18.8.2022 17:01 Reaguje na Petr Eliáš
Podsouváte mi, to co jsem nenapsal. Píši ze o masivní odsolování, které se vyrovná na úrovni Izraele. Nespal jsem z nebe, vidím v obchodech kolik potravin má původ např, Maroko, další příklad z Maroka je Dacia
Pokud je mi známo, tak Židé od roku 1947 přeměnili pěkný kus země-pouště v kvetoucí zahradu... Dokáží se uživit i ubránit proti sousedům, kteří jsou ne moc přátelští.
Toto rozšíření zemědělství by přineslo ohromné příležitosti pro místní obyvatele. Dovoluji si odhadnout, že min dalších 100 mil lidí by mohlo žít v dobrých podmínkách. S možností neustále expanze do volného prostoru. Vysoce vyvinutá infrastruktura potřebuje na údržbu vzdělané lidi , tito lidé nebudou tak snadno zmanipulovatelní jako chudí bezzemci a městská chudina (viz arabské jaro).
Služebně jsem projel kus světa a mohu mít na věc svůj názor. Například pokud letíte do perského zálivu vidíte svítit celé Iránské vnitrozemí.., za hranicemi téměř nic. ..asi došel petrolej. To samé platí i jiné části světa ..
Čína zakládá ve vnitřním Mongolsku pásy lesů proti poušti. Nedovedu si odhadnout náklady na tuto výsadbu.
Takže v náboženství ani v režimu to není..

Jádro mého příspěvku je následující:

1. Žijeme v období antropocénu
2. Je třeba i technickými prostředky změnit a rozšířit potravinové zdroje lidstva a zároveň kontrolovat populaci, aby byla v souladu se zdroji. Přitom zachovat lesy a mokřady jako základní kámen života na Zemi.
3. Stav techniky je dnes na úrovní, že je toto možné uskutečnit a to i v masivním měřítku.
4. Doposavad lidstvo planetu pouze drancovalo, je třeba začít řádně hospodařit.
5. Voda je zásadní pro život na Zemi CO2 se krčí někde vzadu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.8.2022 17:36 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Jednička s hvězdičkou!-)
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.8.2022 19:57 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Tak hodně štěstí se zavlazovanim 200 km pásu Sahary odsolenou mořskou vodou. Snad najdete dostatek financí pro výstavbu stanic. Snad najdete způsob jak se zbavit takového množství solanky. Hodně štěstí se zásobováním lidí jodem, s tím má docela problém i ten izrael. .... Řekl bych, že to tak dobrý nápad nebude.😉
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.8.2022 20:20 Reaguje na Petr Eliáš
Zase trolí dezinterpretace. 200 km od pobřeží život (Alžírsko, Maroko)) je, prší tam, ta odsolená voda by jen vypomohla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.8.2022 08:45 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Tohle ví prakticky každý normálně vzdělaný jedinec na celém světě, jenže to nejde. Světu vládne mamon, to je dnešní celoplanetární náboženství a chrámy konzumu (supermarkety) se staví úplně všude.
Dá se dělat dílčí opatření a to asi jen v Evropě a USA, ale celkový vývoj je zcela jednoznačně negativní.
CO2 se nikde nekrčí, 50 - 60 MILIARD tun emitovaných každý rok do atmosféry je tou hlavní příčinou.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

21.8.2022 11:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím si, že uhlík v horninách je vázán především ve vápencích, následuje metan, uhlí a pak ropa... (můj odhad nejsem geolog). Nějaký ten vápencový kopec jsem za život přelez... V němém úžasu jsem zíral na síly, které masivy vyzvedly ze dna moří a tolik tě schránek muselo být na 2km výšky....
K těm miliardám odhaduji celkovou hmotnost dřeva v porostech v ČR také okolo 1 miliardy tun. Takže nejdříve se musí lidé postarat o vodu, pak o lesy a nakonec řešit CO2 (nezakazoval bych kvašení...,chleba, pivo, vino, slivovice vše má uhlíkovou stopu a emise CO2).
Militantní zelení 20 brzdili rozvoj jaderné energetiky. Nikomu nevadilo, že ČR je spalováno uhlí s největším podílem radioaktivních prvků, FVE největší dotační podvod v ČR (ODS a spol, možná ho trumfne nákupem F-35.. na tuto hromádku plechů, kompozitů a turbínou a nějakou osazenou PCB .. nevystačí výběr všech daní v ČR za jeden rok..). K akci "Green deal" vše je tlačeno bez jakých reálných čísel a důsledek je zchudnutí obyvatel EU. Vliv na světové emise to bude mít stejný vliv asi jako vyhlášení války Slovenského Štátu USA ( 12.12.1941).
Prostředky, které se vyplýtvají na různé proti uhlíkové akce v budou konečném součtu chybět právě v energetice, dopravě a i v opatřeních na záchranu, obnovu lesů a vod v krajině. Pokud nemáte zdroje, těžko budete revitalizovat za mega Kč říční nivu jen pro pár žab ... Přitom stačí jen občas něco vykopat, zasadit a hlavně hospodařit. Státy mají hlavní úkol v dohledu nad krajinou.. Někdy se musí vykoupit pozemky na krajino hospodářské úpravy např. cesty, vodoteče, nádrže a poldry ( odtrubit), vysadit pásy zelené v nivách, udělat maloplošnou rezervaci atd.
Podpořit spolky, které to za své udělají a dále se budou o to starat (rybáři, myslivci, včelaři, ornitologové, ochranáři atd..)


https://cs.wikipedia.org/wiki/Vápenc
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.8.2022 12:08 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Uhlík se ukládal pod zem v různých formách stamilióny (devonské vápence 500 mil), některé přímo miliardy let.
A když lidé během geologického okamžiku velkou část ho vyženou do atmosféry (rychlostí 50 MILIARD tun ročně), tak to rozvrátí celý ekosystém Zeměkoule zcela spolehlivě.
A to je celý, vše ostatní se od toho odvíjí a funguje jako "pyramidové jevy".
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

21.8.2022 14:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejsem znalec oceánů, ale tam bych viděl základ... Půjde o parciální tlaky a teploty voda vzduch. Viz odkaz.
Já řeším oteplení střední Evropy a to máme v ruce spolu s vodou, která prvořadá. Nemusím létat na operu soukromým tryskáčem a provádět prázdninové stěhování národů za sluncem a pak tam pouštět klimošku na plno, abychom v tom vedru nechcípl.


https://www.osel.cz/6577-co2-a-teploty-popletena-pricina-a-dusledek.html
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.8.2022 18:15 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Ten článek je z roku 2011 a od té doby klimatologie udělala obrovský pokrok. Navíc tam autor počítá s nepatrnými časovými úseky, nějaké zpoždění globálního oteplení za 11 měsíců je spíše komické. Spíš mi to připadá Cimrmanovo hledání slepých uliček. Asi nejsolidnějším komplexem je šestá zpráva IPCC z loňského roku. A ta hovoří celkem velmi jasně i v opatrnickém vědeckém světě.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.8.2022 18:53 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Pane Vozáb, ten článek na OSLU sesmolil Kremlík! Články od tohoto ,,odborníka,, jsou vesměs bláboly.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.8.2022 19:12 Reaguje na Jaroslav Vozáb
A pokud mi nevěříte, zkuste se podívat na komentář na studii Humluma, na podle které smolil Kremlík ten článek. Je tam dost věcí, které Humlum ve studii ignoroval:

1) https://www.academia.edu/29227034/Comment_on_The_phase_relation_between_atmospheric_carbon_dioxide_and_global_temperature_Humlum_et_al_Glob_Planet_Change_100_51_69_Isotopes_ignored
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.8.2022 08:50 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Typický názor ekologicky cítícího člověka tu zastává pan Vinkler.
Bedáká, že se Země zaplavuje plastovým i jiným odpadem, že se pálí moc fosilního uhlíku, že se kácí pralesy.
Ale zároveň nenávidí Green deal, protože prý blokuje Evropě ekonomický rozvoj a tím bohatnutí.

Každý je těžký ekolog, dokud nemusí pustit chlup a pokud by si nemohl koupit zase nějaký zbytečný krám z Číny.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

18.8.2022 15:01
https://www.intersucho.cz/userfiles/file/Sucho_v_ceskych_zemich_SAZBA_web.pdf
Knižka je na stiahnutie úplne voľne.
Prečítajte si aspoň úvod, škoda že sa nedá s knižky kopírovať úryvky, je tam vodotlač, ktorá zmení poradie kopírovaného textu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist