https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hladina-seneckeho-rybnika-v-plzni-kvete-vzacnymi-zlutymi-kvety-bublinatek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladina Seneckého rybníka v Plzni kvete vzácnými žlutými květy bublinatek

23.7.2021 01:58 | PLZEŇ (ČTK)
Nízké pH vody kolem 4,5 plavcům není vhodné pro vodní rostliny ani pro ryby. Bublinatce naopak takové prostředí maximálně vyhovuje.
Nízké pH vody kolem 4,5 plavcům není vhodné pro vodní rostliny ani pro ryby. Bublinatce naopak takové prostředí maximálně vyhovuje.
Ojedinělý pohled nabízí v těchto dnech hladina Seneckého rybníka v Plzni, která rozkvetla tisíci jasně žlutých květů vzácné vodní rostliny bublinatky jižní. Je to unikátní záležitost a nic podobného není možné nyní vidět na žádné jiné vodní ploše v ČR, řekl ČTK hydrobiolog Jindřich Duras. Podívaná je to ale jen přechodná. Rostliny brzo odkvetou a v příštích letech, až se rybník opět víc zaplní rybami a změní se chemismus vody, bublinatky pravděpodobně opět zmizí. Jejich výskyt je totiž spojený se specifickými vlastnostmi vody.
 

Senecký rybník, kde se v roce 2017 prováděly úpravy a odbahnění, měl v předchozích třech suchých letech nedostatek vody a byl závislý výhradně na prosakování podzemní vody. To výrazně změnilo tamní vodu. Stala se výrazně kyselou se zvýšeným obsahem síranů. Nízké pH vody kolem 4,5 plavcům nijak nevadí, není ale vhodné pro vodní rostliny ani pro ryby. Bublinatce naopak takové prostředí maximálně vyhovuje, vytvořila na Seneckém rybníku doslova koberce. "Bublinatky tam udělaly obrovsou populaci, v rámci naší republiky je to opravdu unikátní záležitost. Lidé se sice dívají na vodní rostliny trochu nevraživě, ale ony brzy ustoupí a v následujícíh letech nejspíš vymizí, čili je to jedinečná příležitost být svědkem takového krásného úkazu," řekl Duras.

Pro lidi nepředstavují bublinatky žádné riziko. Mají jemné lístečky a nekoření na dně, takže plavec je snadno odstrčí. Rostliny jsou masožravé. Kromě toho, že žijí ze slunečního světla, si podle Durase přichytávají i živou potravu. Na listech mají dobře viditelné měchýřky. "Každý měchýřek má brvu a kdo o ní zavadí, otevře měchýřek a je nasát dovnitř, stráven a zužitkován rostlinou. Bublinatka loví plankton do velikosti asi jednoho milimetru," uvedl Duras.

I když se nyní bublinatky v rybníku vyskytují hojně, nikdy ho neovládnou celý, naopak jejich výskyt je zřemě jen krátkodobý. Teprve teď je po zhruba čtyřech letech rybník plný a voda teče přes přeliv. V minulosti se bublinatky v Plzni vyskytovaly v malé míře v rybníku Chobot, který je spojený s Velkým boleveckým rybníkem. Tam ale úplně vymizely. Cvičené oko botanika je najde místy na rybníku Košinář, podle Durase je jich tam ale málo a jsou většinou ukryté v rákosí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist