https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hn-vyrobce-a-prodejce-biopotravin-country-life-prodal-podil-51-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výrobce a prodejce biopotravin Country Life prodal podíl 51 procent

12.8.2023 00:10 | PRAHA (ČTK)
Country Life je rodinnou firmou a průkopníkem biopotravin a zdravé výživy na českém trhu.
Country Life je rodinnou firmou a průkopníkem biopotravin a zdravé výživy na českém trhu.
Firma Country Life, která produkuje biopotraviny a provozuje obchody se zdravou výživou, má nového akcionáře. Podíl 51 procent získala společnost Fermia, za kterou stojí především podnikatel Pavel Bouška. Píše to web Hospodářských novin. Country Life se podle svého zakladatele Otakara Jiránka potýkala v posledních dvou letech s ekonomickými problémy v důsledku epidemie covidu-19, zvýšených nákladů na dopravu a energie a nárůstu úroků na úvěrech. Kupní cenu nechtěla ani jedna strana komentovat.
 
Country Life je rodinnou firmou a průkopníkem biopotravin a zdravé výživy na českém trhu. Vznikla v roce 1991 a jejím majitelem byl dosud Jiránek. Na svém webu uvádí, že je největším dovozcem, obchodníkem s bioprodukty a jedním z největších obchodníků s produkty zdravé výživy v České republice. Vlastní ekofarmu a biopekárnu v Nenačovicích u Berouna, provozuje čtyři prodejny zdravé výživy v Praze, jednu prodejnu přírodní kosmetiky a dvě veganské restaurace. Provozuje také e-shop. Prodejen zdravé výživy měla firma původně osm, polovinu musela v posledních letech zavřít.

"Zastihla nás bohužel dokonalá ekonomická bouře, která přetrvává už dva roky, a museli jsme začít hledat silného partnera. Je to kombinace zavřených restaurací a obchodů v covidu, následných zvýšených nákladů nejen na dopravu a energie a nakonec ještě výrazný nárůst úroků na úvěrech. Pamatuji sice Klausovy balíčky v roce 1997, kdy byly úroky 28 procent, jenže teď to bylo všechno dohromady," řekl webu Jiránek. Dodal, že partnerství s Pavlem Bouškou a Petrem Křížem, který je šéfem fúzí a akvizic skupiny Vafo a zároveň minoritním akcionářem Fermie, bylo logické.

Bouška podle HN ovládá skupinu Vafo, která vyrábí a prodává krmiva pro domácí mazlíčky po celé Evropě. Před dvěma lety získal majoritu také ve společnosti Lifefood Czech Republic, která se specializuje na raw food, tedy tepelně neupravenou stravu.

"Věříme tradiční značce i segmentu zdravých potravin a máme apetit v něm dále růst. Zapadá to do naší strategie dobře obsluhovat zákazníky, kteří vyhledávají kvalitu, ať už v jídle, sportu nebo pro svá zvířata," komentoval akvizici Kříž.

Jiránek si ve firmě Country Life ponechal 49 procent a součástí obchodu nebyla ekofarma u Berouna. Country Life měl podle HN v roce 2020 rekordní obrat 521 milionů korun. Loni skončil téměř o čtvrtinu níže a letos míří zhruba na 380 milionů korun tržeb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist