https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hnuti-duha-vypsalo-odmenu-sto-tisic-kc-na-dopadeni-pytlaka-ktery-zabil-vlka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hnutí DUHA vypsalo odměnu sto tisíc Kč na dopadení pytláka, který zabil vlka

8.10.2015 09:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vlci byli v České republice vystříleni koncem 19. století. V posledních letech se začínají stejně jako do dalších států postupně vracet.
Vlci byli v České republice vystříleni koncem 19. století. V posledních letech se začínají stejně jako do dalších států postupně vracet.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK
Mrtvého vlka nalezl na Kokořínsku houbař. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ověřují, zda šlo skutečně o vlka a co bylo příčinou jeho smrti. V případě, že byl vlk upytlačen, nabízí Hnutí DUHA odměnu sto tisíc korun za informace, které povedou k dopadení pytláka. Podobnou výzvu zveřejnil i Český svaz ochránců přírody, který stanovil svoji odměnu na 50 000 korun.
 

Stále ještě není jisté, zda jde skutečně o vlka, ani zda nešlo o přirozené úmrtí. „Mrtvé zvíře opravdu jako vlk vypadalo, ale musíme počkat na výsledky testů pro vyloučení záměny s křížencem či podobným plemenem psů. Komplikací jsou probíhající rozkladné procesy. Podle našeho názoru jsou tři varianty možné příčiny jeho smrti: zastřelení, zranění autem či konflikt s jiným zvířetem. Pokud se ukáže, že byl zastřelen, bude to každopádně hodně smutná zpráva," říká Ladislav Pořízek, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Další podrobnosti viz zpráva V Máchově kraji byl nalezen mrtvý vlk.

"Pokud byl vlk skutečně upytlačen, je to to nejsmutnější, co může velké šelmy v naší krajině potkat. Je to projev kruté bezohlednosti i zásadního nepochopení ekologických vazeb v přírodě. Hnutí DUHA již vypsalo odměnu sto tisíc korun za informace, které povedou k dopadení pytláka. Apelujeme na polici, aby případ důkladně vyšetřila,“ říká Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem. Uvedená odměna se nevztahuje jen na tento konkrétní případ, ale platí dlouhodobě a týká se velkých šelem obecně: rysa, medvěda a vlka.

Odměnu na dopadení případného pytláka vypsal i Český svaz ochránců přírody. "Je to odměna za poskytnutí informace vedoucí k dopadení a potrestání každého, kdo by úmyslně zavinil usmrcení vlka kdekoliv na území České republiky. Výše odměny je stanovena na 50 000 Kč," říká Petr Stýblo za Český svaz ochranců přírody.

Hnutí DUHA upozorňuje na výzkum České zemědělské univerzity, který se problém pytláctví velkých šelem věnoval. Profesor Jaroslav Červený po patnácti letech zopakoval průzkum mezi myslivci o jejich názoru na rysa na Šumavě. V anonymní anketě se k pytláctví přiznalo dokonce o 4 % více myslivců než na začátku tisíciletí. „Celková hodnota 14,2 % dotazovaných myslivců, kteří se k nelegálnímu lovu přiznali, je vysoce alarmující,“ uvedli Jaroslav Červený a Tomáš Kušta v článku publikovaném v zářijovém čísle Světa myslivosti.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist