https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-machove-kraji-byl-pravdepodobne-nalezen-mrtvy-vlk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Máchově kraji byl nalezen mrtvý vlk

7.10.2015 15:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
V lese nedaleko obce Brenná na Českolipsku, v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, nalezl houbař mrtvé zvíře. Nezahynulo přirozenou smrtí, bylo silně zakrváceno a kolem jsou další krvavé stopy.
V lese nedaleko obce Brenná na Českolipsku, v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, nalezl houbař mrtvé zvíře. Nezahynulo přirozenou smrtí, bylo silně zakrváceno a kolem jsou další krvavé stopy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK
V lese nedaleko obce Brenná na Českolipsku, v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, nalezl houbař mrtvé zvíře. Nezahynulo přirozenou smrtí, bylo silně zakrváceno a kolem jsou další krvavé stopy. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ze Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj nyní zjišťují, zda se skutečně jedná o vlka. Zároveň budou zjišťovat příčinu smrti. Případ také předali Policii ČR. Vlk totiž patří mezi kriticky ohrožené živočichy.
 

„Mrtvé zvíře opravdu jako vlk vypadalo, ale musíme počkat na výsledky testů pro vyloučení záměny s křížencem či podobným plemenem psů. Komplikací jsou probíhající rozkladné procesy. Podle našeho názoru jsou tři varianty možné příčiny jeho smrti: zastřelení, zranění autem či konflikt s jiným zvířetem. Pokud se ukáže, že byl zastřelen, bude to každopádně hodně smutná zpráva," říká Ladislav Pořízek, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

K případnému zástřelu podle jeho slov zřejmě nedošlo na místě nálezu. Ochránci přírody proto v žádném případě nechtějí obviňovat místní myslivce.

„Věřili jsme, že vlci mohou v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj bez problémů žít. Je tu totiž dost místa pro tyto krásné šelmy i lidi,“ dodává Ladislav Pořízek.

Zdejší vlky poprvé zachytily fotopasti v národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala v loňském roce. Páru šelem, které přišly z oblasti Lužice, se zde narodila mláďata. Je to první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech.

„Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Vlci byli v České republice vystříleni koncem 19. století. V posledních letech se začínají stejně jako do dalších států postupně vracet. Česká republika má dva základní zdroje pro obnovu výskytu: slovenskou a německo-polskou populaci. Do chráněné krajinné oblasti Beskydy přicházejí vlci ze Slovenska – v posledních několika letech ale spíš výjimečně, zejména kvůli pytlákům a migračním bariérám, jako jsou velké silnice. Na sever Čech vlci přicházejí právě z oblasti Lužice.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JH

Jana Hrdličková

12.10.2015 08:07
Jsem přesvědčená že to byl,,myslivec,,kdo ho oddělal.Myslivci jsou jsou registrovaní pytlácí,lidi s neuvěřitelneu a nezvladatelnou touhou něco živého zabíjet.Stačí napsat lokalitu,kde se vlci vyskytují a oni si rádi počkají,nsadí fotopasti aby věděli kam si jít zastřílet.Nevím,že by byl někdy nějaký myslivec nebo pytlák za něco potrestaný.Jen se vždy napíše,hrozí mu 2-3 roky.Pak jeden úchyl oběsí koně a za živa mu odřízne maso z těla a dostane podmínku.Takže to tady ve státě ofico tolerujeme.
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist