https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hodina-zeme-v-sobotu-vecer-zhasnou-nektera-svetla-kvuli-ochrane-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hodina Země: v sobotu večer zhasnou některá světla. Kvůli ochraně klimatu

24.3.2017 15:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hodina Země začíná v sobotu 25. března od 20:30. Lidé v tu chvíli vypnou světlo doma, obce a organizace vypnou veřejné osvětlení a nasvětlení významných památek.
Hodina Země začíná v sobotu 25. března od 20:30. Lidé v tu chvíli vypnou světlo doma, obce a organizace vypnou veřejné osvětlení a nasvětlení významných památek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | iMaxN / Pixabay
Hodina Země je největší celosvětový happening na ochranu klimatu. Začíná v sobotu 25. března od 20:30. Lidé v tu chvíli vypnou světlo doma, obce a organizace vypnou veřejné osvětlení a nasvětlení významných památek. Je to symbolické gesto, kterým lidé dávají najevo svou podporu ochraně životního prostředí.
 

„Symbolickým zhasnutím městských dominant, místních památek, firem i bytů dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ vysvětluje důvody pořádání akce Hodina Země Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Loňský rok byl třetím nejteplejším rokem v řadě od počátku soustavného měření teplot. Rychlost růstu teplot se navíc v posledních letech zvyšuje. „Potřeba řešit příčiny klimatických změn je již více než naléhavá. Jenže jednotlivec sám mnoho neudělá. Poselstvím Hodiny Země je, že společným úsilím je možné planetu ještě ochránit,“ říká Radka Matějíčková, koordinátorka kampaně z Ekologického institutu Veronica.

Významným dopadem klimatický změn je nedostatek vody. Sucho se stává problémem nejen u nás, ale zejména v rozvojových zemích. Cílem kampaně je tak mimo jiné upozornit na to, jak naše každodenní spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí po celém světě. Klimatickým závazkem, který mohou přijmout instituce i jednotlivci, jsou tedy i cílené úspory vody. Nejen té, která teče v našich kohoutcích, ale zejména vody spotřebované na pěstování a výrobu potravin.

Do Hodiny Země se postupně zapojilo na 170 zemí, ve kterých se zhasíná přes 12 000 památek a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí. V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců. Mezi nimi například Praha zhasnutím Petřínské rozhledny, Jihlava svými památkami v centru města, Žatec zhasnutím veřejného osvětlení.

Seznam obcí přihlášených k Hodině Země.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

25.3.2017 20:22
Bohužel, takovéto akce jsou asi tak platné, jako plácání rukou do vody. Vyvolají v lidech uspokojení: vždyť se přece něco významného děje a to dokonce na celém světě! Návrh: co kdyby se organizátoři akce začali zasazovat o zavedení celosvětové uhlíkové daně z vytěžených fosilních paliv? Nebylo by to pro Zemi mnohem přínosnější?
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist