https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hodiny-na-letne-ukazuji-kolik-casu-zbyva-na-zachranu-planety
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hodiny na Letné ukazují, kolik času zbývá na záchranu planety

30.11.2022 10:50 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
U Metronomu na pražské Letné se včera vpodvečer rozsvítily obří Klimatické hodiny. Osm metrů vysoké a 35 metrů široké ukazatele zobrazují čas zbývající k odvrácení nezvratných změn klimatu, jak jej uvádí server Climate Clock. Hodiny, které budou v provozu do 12. prosince, nechalo na Letnou umístit uskupení Festival svobody. Praha je prvním evropským městem na východ od Berlína, kde byly klimatické hodiny instalovány.
 

Pokud se výrazně nesníží celosvětová produkce skleníkových plynů, dělí svět od nezvratných klimatických změn méně než sedm let. S odvoláním na nejnovější vědecké výpočty to uvedli organizátoři akce.

Čas zbývající do oteplení planety o 1,5 stupně Celsia připomínají na Letné dva světelné ciferníky. Levý ukazuje zbývající roky a dny, pravý odečítá hodiny, minuty a vteřiny.

Za podobou pražských Klimatických hodin stojí studio Multiverse. Instalaci vytvořilo s ohledem na co nejnižší ekologickou zátěž. Hodiny tak mají obdobnou spotřebu elektrické energie jako jeden domácí sporák.

Klimatické hodiny už odměřují čas například v New Yorku, Římě, Soulu či Glasgow. Praha je prvním evropským městem na východ od Berlína, kde se klimatické hodiny objevily.

Hodiny umístilo na Letnou uskupení Festival svobody, sdružující nezávislé občanské iniciativy a organizace pořádající akce k výročí 17. listopadu. Klimatická krize podle uskupení představuje jednu z nejvýraznějších hrozeb pro svobodu, mír a demokracii v Česku. V petici nazvané 3 kroky za 3 roky proto vyzvali poslance, aby otázku klimatu řešili spolu s reformou školství a pomocí Ukrajině čelící ruské agresi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

30.11.2022 11:10
To uz snad radeji obnovit tam obri sochu (nerikam obnovit prislusny rezim, jenom tu sochu - jako historickou pamatku) "generalissima" Stalina... Nez tohle
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.11.2022 11:23
K O M É D I E !
Jak se na tom zachraňování podílejí všichni zachránci ?
Keci neberu !
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.11.2022 12:21
Toto je výsledkem klimatologie? Na kolik ta trapnost Prahu přišla?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

30.11.2022 12:31 Reaguje na Jarka O.
Treba to zaplatil nejaky movity sponzor, podporujici uslechtile cile :)

Hodiny umístilo na Letnou uskupení Festival svobody, sdružující nezávislé občanské iniciativy a organizace pořádající akce k výročí 17. listopadu
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.11.2022 12:41 Reaguje na Miloš Zahradník
Mně připadá, že se nám snad každý den někde narodí nějaké nové uskupení s novým jménem, kdo se v nich má vyznat, kolik mají clenů a kdo je živí, že:-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.11.2022 14:42
Mám obavu, že takové akce klima nezachrání. A čím jich bude více, tím hůře, protože to sice upoutá pozornost na problém, ale odvede pozornost od hledání jeho schůdného řešení.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist