https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hodnoceni-eia-na-spalovnu-v-rybitvi-je-pozastavene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hodnocení EIA na spalovnu v Rybitví je pozastavené

7.12.2020 01:05 | PARDUBICE (ČTK)
Firma AVE CZ odpadové hospodářství vlastní odstavenou spalovnu od roku 2006, dva roky předtím už byla uzavřena, protože nesplňovala emisní limity. Chemička Synthesia ji proto prodala. Od té doby se odpadová společnost snaží o obnovení provozu.
Firma AVE CZ odpadové hospodářství vlastní odstavenou spalovnu od roku 2006, dva roky předtím už byla uzavřena, protože nesplňovala emisní limity. Chemička Synthesia ji proto prodala. Od té doby se odpadová společnost snaží o obnovení provozu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Proces hodnocení dopadů modernizace spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví (EIA) byl pozastaven. Ministerstvo životního prostředí požaduje po investorovi, aby doplnil dokumentaci a vypořádal se s připomínkami, řekl na listopadovém jednání zastupitelstva náměstek primátora Pardubic Jan Nadrchal (ANO). Pardubice se v minulosti proti spalovně postavily.
 

Firma AVE CZ odpadové hospodářství vlastní odstavenou spalovnu od roku 2006, dva roky předtím už byla uzavřena, protože nesplňovala emisní limity. Chemička Synthesia ji proto prodala. Od té doby se odpadová společnost snaží o obnovení provozu. Množství ročně spalovaného materiálu navrhuje ve dvou variantách, kromě původně plánovaných 20 000 tun nově také 15 800 tun.

Město jednalo v minulosti o odkoupení spalovny, zastupitelé ale nakonec neschválili cenu. Odmítli za ni dát 35 milionů korun. Zhruba stejně by stálo její zbourání a sanace areálu.

Proti spalovně jsou i další obce Rybitví, Lázně Bohdaneč, Černá u Bohdanče a Srnojedy a Pardubický kraj. Rybitví se snažilo úsilí o znovuotevření zařízení zablokovat změnou územního plánu, Nejvyšší správní soud v něm ale v roce 2011 zrušil pasáž, která spalování odpadu znemožňovala.

První žádost podalo AVE CZ na ministerstvo životního prostředí v roce 2010. Pod protestní petici se v roce 2009 podepsalo téměř 50.000 lidí, ministerstvo životního prostředí nakonec vydalo záporné stanovisko EIA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

7.12.2020 08:56
Doba spaloven brzy opět přijde, jiná cesta není. A bude to tak, že pálit se bude vše téměř vše včetně elektroniky a až popel se bude recyklovat. Kdo to brzo pochopí, tomu odpadky nezavalí krajinu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.12.2020 09:58 Reaguje na Milan Milan
Bože vás teda zřídili.... nedovedu si vůbec představit kdo a jak působil na váš mozek, že to má takovéto důsledky....

Tleskat spalování čehokoliv může jen blázen, masový vrah, nebo hlupák....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.12.2020 17:06
Bez spaloven to prostě nepůjde. A jsou-li splněny přísné limity pro znečišťování ovzduší je to daleko lepší cesta než to pohazovat po krajině anebo ukládat na skládky.
Kdyby na MŽP byli normální ,mohla tady už fungovat jedna plazmová spalovna jako demonstrační projekt.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

7.12.2020 21:38
Bez spaloven to půjde, musíme ale postavit několik zařízení ZEVO. Ta mají úplně jiné parametry než má stávající spalovna v Rybitví. Jenže to se musí v Rybitví postavit úplně nový objekt.
Takové ZEVO často vypouští do ovzduší čistší vzduch, než nasává pro dokonalé spalování.
A dokonce máme i lepší technologii, český patent. Ten rozkládá veškerý netříděný, pouze nadrcený odpad na základní suroviny a technický uhlík, a všechno toto se dá znovu použít pro další výrobu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.12.2020 13:28 Reaguje na Katka Pazderů
Čistě technická ... ZEVO je spalovna.
Takže pan Vinkler má pravdu.

Odpovědět
VM

Vojtěch Marek

8.12.2020 11:22
V Pardubicích u nemocnice je taky spalovna a nikomu to nevadí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist