https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/honduras-potvrzena-vina-sedmi-lidi-za-smrt-ekologicke-aktivistky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Honduras: Potvrzena vina sedmi lidí za smrt ekologické aktivistky Berty Cáceresové

30.11.2018 08:11 | TEGUCIGALPA (ČTK)
Honduraský soud ve čtvrtek uznal sedm lidí vinnými z vraždy ekologické aktivistky Berty Cáceresové.
Honduraský soud ve čtvrtek uznal sedm lidí vinnými z vraždy ekologické aktivistky Berty Cáceresové.
Foto | Goldman Environmental Prize / Wikimedia Commons
Honduraský soud ve čtvrtek uznal sedm lidí vinnými z vraždy ekologické aktivistky Berty Cáceresové. Smrt této známé bojovnice za ochranu životního prostředí a práva domorodých obyvatel v březnu 2016 vyvolala velké pobouření a k objasnění vraždy tehdy vyzval i Bílý dům a Vatikán. Výši trestu pro odsouzené vynese honduraský soud 10. ledna, informoval deník El País.
 

Vraždu třiačtyřicetileté Cáceresové si podle soudu objednal jeden z šéfů energetické společnosti Desarrollos Energéticos S.A. (DESA) kvůli výstavbě přehrady a vodní elektrárny Agua Zarca na řece Gualcarque. Cáceresová totiž organizovala protesty proti tomuto projektu.

Soud ve čtvrtek uznal vinným z vraždy jednoho z manažerů firmy DESA Sergia Rodrígueze, který na zabití aktivistky najal bývalého šéfa ochranky této firmy Douglase Bustilla. Mezi dalšími odsouzenými jsou i dva bývalí vojáci. Podle honduraských zákonů za vraždu hrozí 30 let vězení.

Cáceresová byla zastřelena v březnu 2016 ve svém domě ve městě La Esperanza na západě země. Podle výpovědi svědků do domu vnikli nejméně dva muži, kteří postřelili i dalšího ekologického aktivistu Gustava Castra. Ten přežil díky tomu, že předstíral, že je mrtvý. Za pokus o jeho vraždu hrozí čtyřem z odsouzených dalších 20 let vězení.

Rodina Cáceresové i místní organizace bojující za lidská práva ale čtvrteční verdikt soudu nepovažují za dostatečný, protože na lavici obžalovaných měli podle nich usednout i další lidé z vedení firmy DESA. "Máme rozsudky, ale ne spravedlnost," uvedla dcera zavražděné ženy.

Soud také konstatoval, že o vraždu Cáceresové se pokusila skupina neúspěšně už o měsíc dříve, v únoru 2016. Po smrti Cáceresové místní média psala, že žena si opakovaně stěžovala, že jí vyhrožují smrtí majitelé pozemků či policisté a vojáci.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist