https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hori-u-pravcicke-brany-a-hranice-s-nemeckem-silnice-z-hrenska-do-mezne-uzavrena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Českém Švýcarsku dnes hořelo, policie v souvislosti s požárem zadržela člověka Aktualizováno

18.5.2023 16:14 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Národním parku České Švýcarsko na Děčínsku dnes hořelo. Požár, který zasáhl oblast mezi Pravčickou branou a hranicí s Německem, hasiči odpoledne lokalizovali. Jeho likvidace bude vyhlášena nejdříve v pátek ráno, uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na twitteru napsal, že oheň zřejmě způsobila pyrotechnika. Policie v souvislosti s požárem zadržela jednoho člověka.
 

Mezi Pravčickou branou a hranicí s Německem začalo hořet dnes odpoledne. Požár se rozšířil na plochu 100krát 100 metrů, uvedl generální ředitel hasičů ČR Vladimír Vlček v České televizi. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Na místo vyrazil i policejní vrtulník, nakonec nebyl při zásahu potřeba.

Mluvčí správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov ČTK řekl, že hořet začalo na přístupové cestě k Pravčické bráně. Podle Marvana hořela převážně hrabanka a suché dřevo na zemi. Odpoledne se podařilo plameny uhasit a požár lokalizovat. Likvidace bude podle Marvana vyhlášena nejdříve v pátek ráno, kdy se má také rozhodnout o dalším postupu. Do té doby budou místo hlídat dvě hasičské jednotky, ostatní se vrátí na základny.

Policisté zadrželi jednoho člověka, který může mít přímou souvislost s požárem, uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Zadržený je podezřelý z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Na dotaz, co požár způsobilo, Hyšplerová řekla, že další informace nemůže poskytnout, protože policie je na počátku vyšetřování.

"Všechno naznačuje tomu, že požár byl od pyrotechniky, která se volně prodává v Hřensku," napsal na twitteru ministr Hladík. Také mluvčí národního parku uvedl, že podle jeho informací oheň vznikl zřejmě od pyrotechniky. Na dnešek připadá v Německu Den otců. Salov řekl, že během těchto oslav, pro které si cizinci hojně vybírají právě národní park České Švýcarsko, se často řeší incidenty spojené s alkoholem a odpalováním pyrotechniky.

Dosud nejrozsáhlejší lesní požár v České republice vypukl loni v noci na 24. července právě v národním parku České Švýcarsko. Zasáhl přes 1000 hektarů. Oheň se podařilo uhasit po 20 dnech. Policie loňský požár vyšetřuje jako obecné ohrožení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

18.5.2023 16:53
Říká se že opakování je matka moudrosti, ale v tomhle případě moc nevím.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.5.2023 19:34
No, už se ví, že tam řádili vožralí Sasíci, protože v dojčlandu si něco takového nesmí dovolit - pokuty a náhrady škod, by byly obrovské.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.5.2023 21:56 Reaguje na smějící se bestie
Ne, nesmí si to dovolit. A ten trest musí být obrovský i zde.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist