https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hrabosu-oproti-prosinci-mirne-ubylo-hrozi-ale-masivni-invaze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hrabošů oproti prosinci mírně ubylo, hrozí ale masivní invaze

30.1.2020 00:30 | BRNO (ČTK)
Podle aktuálních zjištění inspektorů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) na většině zemědělských ploch v Česku ubylo hrabošů asi o 17 procent ve srovnání s loňským prosincem. / Ilustrační foto
Podle aktuálních zjištění inspektorů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) na většině zemědělských ploch v Česku ubylo hrabošů asi o 17 procent ve srovnání s loňským prosincem. / Ilustrační foto
Podle aktuálních zjištění inspektorů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) na většině zemědělských ploch v Česku ubylo hrabošů asi o 17 procent ve srovnání s loňským prosincem. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách.
 

Přesto počty hrabošů přesahují v průměru 1000 aktivních východů z nor na hektaru. "Stav populace je stále srovnatelný se situací na přelomu srpna a září, tedy s letní populací. Stále platí, že pokud se nezmění ráz počasí, můžeme očekávat v únoru a březnu masivní invazi mladých hrabošů, kteří se narodili v průběhu ledna," uvedl ústav ve zprávě s tím, že hraboši se mohou za mírných zim množit.

Současné množství hrabošů v průměru přesahuje pětinásobek prahu škodlivosti. Ve většině krajů v lednu počet hrabošů klesl, výjimkou jsou kraje Vysočina, Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký, kde jich mírně přibylo.

"Stále však platí, že v krajích Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém se stavy hrabošů pohybují v průměru na šesti- až osminásobku prahu škodlivosti," uvedl ÚKZÚZ. Varuje, že mírný pokles populace neznamená snížení rizika pro ozimé plodiny, kde hraboši působí škody až 50 procent.

Zmírnit škody nemohou ani dravci, pro které někteří zemědělci umisťují v polích s vojtěškou nebo jetelem berličky. Ve fázi růstu populace ale dravci enormní množství hrabošů omezit nemohou.

Ústav před týdnem oznámil, že bude vypisovat opatření, kterými povolí umisťovat jed na hlodavce přímo na povrch půdy. Tento postup bude možný, až se zveřejní podrobnosti povolení, mělo by to být nejpozději do konce února. Aplikace jedu bude možná jen na pozemcích, kde jsou hraboši přemnožení natolik, že jejich populace překročila pětinásobek prahu škodlivosti.

ÚKZÚZ loni v létě povolil plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům na velké části území republiky právě na povrch půdy. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. V současné době mohou zemědělci dávat jed jen do nor, nanejvýš v množství dva kilogramy na hektar.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ČM

Čech M.

30.1.2020 00:49
"Přesto počty hrabošů přesahují v průměru 1000 aktivních východů z nor na hektaru. "
Zajímalo by mě, kdo ,kde a kdy sledoval aktivitu u těch tisíců děr.
Jde spíš jen o domněnky dotyčného , kdy na základě zhlédnutí spousty děr usoudil , že jsou plné hrabošů, ale to platilo možná v létě.
Jsem si skoro jist, že pokud se nic neudělá, příští rok touhle dobou bude po invazi hrabošů.
Mimochodem, hrabošům víc než mráz vadí vlhká zima. A ta právě přišla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 07:53 Reaguje na Čech M.
Zima je letos extrémně suchá.
Odpovědět
ČM

Čech M.

30.1.2020 12:37 Reaguje na Pavel Hanzl
No a to se v tomto týdnu mění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2020 09:36 Reaguje na Čech M.
Vsadím gatě, že nikoliv.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

30.1.2020 08:15
pole vybetonujeme a zastavíme halama a sklady a hraboš pomaže do Rakous prevít, na nás si nepřijde
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 11:11 Reaguje na Robert Jirman
Na Rakušáka si taky nepřijdete, ten staví giga větrníky, aby hnal hejna špačků na naše vinice.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

31.1.2020 07:14
Každý hraboš, zajíc nebo srnec škodí. Proto je nutno v zájmu ochrany produkce plodin na ekologická biopaliva všechny tyto škůdce zlikvidovat!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

31.1.2020 07:53
Vedle Spilbergových Čelistí a Hitchcocových Ptáků by se neztratil horror české produkce - Pýcha @ Pícha uvádí: HRABOŠI (dnes večer na Nově).

Jestli skutečně naprší v příštím týdnu tolik, jak avizuje předpověď, a nepůjdou si do lékárny pro Aspirin, tak to s nimi pěkně zamává.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist