https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hradec-nad-svitavou-upravil-mokrady-rozmnozuji-se-v-nich-obojzivelnici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hradec nad Svitavou upravil mokřady, rozmnožují se v nich obojživelníci

20.6.2021 12:58 | HRADEC NAD SVITAVOU (ČTK)
Mokřady jsou místem, kde se rozmnožují čolek obecný, čolek velký, blatnice skvrnitá, ropucha obecná, kuňka obecná, skokan zelený, skokan krátkonohý, což jsou zákonem chráněné a ohrožené druhy. Jde o druhou nejvýznamnější lokalitu v Pardubickém kraji
Mokřady jsou místem, kde se rozmnožují čolek obecný, čolek velký, blatnice skvrnitá, ropucha obecná, kuňka obecná, skokan zelený, skokan krátkonohý, což jsou zákonem chráněné a ohrožené druhy. Jde o druhou nejvýznamnější lokalitu v Pardubickém kraji
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obec Hradec nad Svitavou nedávno dokončila úpravy mokřadů. Rozmnožují se v nich vzácní obojživelníci. Chystá také naučnou stezku a zábrany přes silnici, aby ochránila migrující žáby a čolky. ČTK to řekl místostarosta Leoš Štefka (Perspektiva).
 

"V jižní části obce jsou mokřady, které jsou důležité pro rozmnožování obojživelníků. Lokalita byla velmi zanedbaná, obec lokalitu od státu převzala. Připravili jsme projekt na revitalizaci, ještě nám zbývá drobná úprava zeleně, osetí ploch," řekl Štefka.

Mokřady jsou místem, kde se rozmnožují čolek obecný, čolek velký, blatnice skvrnitá, ropucha obecná, kuňka obecná, skokan zelený, skokan krátkonohý, což jsou zákonem chráněné a ohrožené druhy. Jde o druhou nejvýznamnější lokalitu v Pardubickém kraji, řekl starosta Kamil Pavliš (ČSSD). Mnoho obojživelných druhů putuje také k rybníkům mezi Přívratem a Řetovou na Orlickoústecku.

Mokřady obec Hradec nad Svitavou získala v roce 2015, vodohospodáři podle Pavliše chtěli oblast vysušit, čímž by ji zničili. Místní jim říkají Hradecké rybníčky, rozkládají se zhruba na jednom hektaru. Připravit projekt trvalo několik let.

Revitalizace stála kolem milionu korun, zahrnovala vyhloubení mokřadů, valy, zpevnění břehových hran. K tomu tam jsou vysázené stromy. Brzy kolem přibude naučná stezka, informační panely jsou vyrobené, budou tam lavičky, stůl se stříškou. Jde o trasu, kde jezdí hodně cyklistů.

Obojživelníci migrují k mokřadům každé jaro. Ochránci přírody je proto každoročně přenášejí z lesů, aby nepřekonávali sami silnici, kde je mohou zajet auta. "Stará se o to Český svaz ochránců přírody Rybák ze Svitav. Na jaře udělají zábrany z fólie u silnice, obojživelníky přenesou do mokřadů a na konci léta je odnášejí do lesa," řekl starosta.

Kolem silnice chce proto obec postavit trvalé zábrany s propustky, kudy se ohrožené druhy bezpečně dostanou do mokřadů. Na konci sezony se vrátí stejnou cestou do lesů a luk. Na projekt teprve potřebuje sehnat peníze, očekává, že bude stát asi 1,5 až 1,7 milionu korun.

"Chtěli bychom to udělat příští rok, ale řešíme dotační titul. První etapa stála milion. Když v obci řeknete někomu, že dáme plus minus tři milion korun do obojživelníků, 70 procent lidí to nechce chápat, když máme rozbité cesty, nemáme dořešenou obecní infrastrukturu," řekl Pavliš. Dotace předběžně slíbil kraj. Na první etapu obec získala půl milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2021 14:36
Koho to zajímá, nějaké žáby... A jinak palec hore!-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.6.2021 17:44 Reaguje na Karel Zvářal
A jestli tam mají aji motýle, tak zvedám palec taky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist