https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hrebcin-v-kladrubech-obnovuje-podobu-krajinarskeho-parku-mosnice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hřebčín v Kladrubech obnovuje podobu Krajinářského parku Mošnice

3.7.2020 00:40 | KLADRUBY N.L. (ČTK)
Anglický krajinářský park na Mošnici založil v roce 1895 ředitel hřebčína Rudolf Motloch, ale obora s chovem koní byla zmiňována již kolem roku 1560.
Anglický krajinářský park na Mošnici založil v roce 1895 ředitel hřebčína Rudolf Motloch, ale obora s chovem koní byla zmiňována již kolem roku 1560.
Foto | Petr1888 / Wikimedia Commons
Národní hřebčín Kladruby chce do konce roku dokončit revitalizaci Krajinářského parku Mošnice. Zmizí náletové a nepůvodní dřeviny, aby se vrátila původní mozaikovitá struktura krajiny, kde budou moci žít i chráněné druhy rostlin a živočichů. Prostor dostanou solitérní duby a obnoví se louky.
 

"Chceme obnovit původní podobu parku. Za minulého režimu se využíval jako vládní honitba, bažantnice, proto se tam vysázelo mnoho jehličnanů, což zakrylo původní stromy," řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek. Náklady dosáhnou zhruba deseti milionů korun, hřebčín na projekt získal dotaci Státního fondu životního prostředí.

Anglický krajinářský park na Mošnici založil v roce 1895 ředitel hřebčína Rudolf Motloch, ale obora s chovem koní byla zmiňována již kolem roku 1560. Park sloužil k provozování honů. Později byla v 60. letech 20. století na okraji Mošnice postavena hájovna a poblíž vznikla odchovna bažantů. Krajinářský park Mošnice je na seznamu kulturních památek České republiky.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Vloni uplynulo 440 let od vydání dekretu císařem Rudolfem II., kterým mu udělil status císařského dvorního hřebčína. Rozsáhlý komplex je od roku 2002 národní kulturní památkou stejně jako základní kmenové stádo starokladrubského koně, které je jediným památkově chráněným živým tvorem na světě. Minulý rok v červenci byla krajina pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vozáb

3.7.2020 11:38
Jezdím okolo. Je to hezký kus krajiny...A návštěvníků přibývá, jen citlivě dobudovat infrastrukturu. Nedaleko je elektrárna Chvaletice ta vypouští spoustu tepla do věží. Stačilo by poblíž udělat vyhřívané koupaliště...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist