https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hrosi-dokazi-rozpoznat-troubeni-svych-pratel-tvrdi-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hroši dokáží rozpoznat troubení svých přátel, tvrdí vědci

26.1.2022 11:28 | MAPUTO (ČTK)
Podle vědce mají hroši široký hlasový repertoár, který zahrnuje vrčení, pištění či "sípavé troubení", ale o jejich sociální komunikaci se toho ví jen velmi málo.
Podle vědce mají hroši široký hlasový repertoár, který zahrnuje vrčení, pištění či "sípavé troubení", ale o jejich sociální komunikaci se toho ví jen velmi málo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom server BBC News.
 

Tým vědce Nicolase Mathevona z Univerzity Jeana Monneta ve francouzském městě Saint-Etienne dospěl k závěru, že zvířata pravděpodobně dokáží rozpoznat konkrétní jednotlivce podle jejich "hlasů".

Mathevon studoval zvuky, které vydávají zvířata po celém světě, od tuleňů leopardích až po hyeny. Podle vědce mají hroši široký hlasový repertoár, který zahrnuje vrčení, pištění či "sípavé troubení", ale o jejich sociální komunikaci se toho ví jen velmi málo.

"V jejich volání je informace o identitě jedince - mají tedy ‘hlasy’ a jsou schopni se podle nich navzájem rozpoznat," řekl Mathevon. "Tato rozpoznávací schopnost podporuje sociální vztahy mezi jedinci," dodal vědec, jehož studii publikoval odborný časopis Current Biology.

Francouzští vědci nahráli zvuky hrochů žijících v rezervaci Maputo v Mosambiku, aby zjistili více o jejich komunikaci. Sípavé troubení je nejčastějším a nejhlasitějším voláním hrochů, které se podle studie rozléhá až do vzdálenosti jednoho kilometru

Biologové zaznamenávali hroší troubení a pak ho vysílali z břehů jezer, aby zjistili, jak na ně reagují ostatní jedinci.

Zjistili, že hroši dokážou podle hlasu rozeznat své přátele, sousedy i cizí jedince. Kromě toho, že zvířata dokážou rozeznat přítele od nepřítele (nebo alespoň neznámého hrocha), mohou podle vědců pravděpodobně rozlišovat i mezi jednotlivci - i když si tím nemohou být zcela jisti.

A přestože se zdálo, že se tito tlustokožci pouze povalují ve vodě, zjevně věnovali pozornost svému okolí a na vysílání okamžitě reagovali. Na neznámé hrochy zvířata reagovala agresivněji; rychlejším, hlasitějším a častějším troubením, často doprovázeným teritoriálními projevy, jako je stříkání trusu.

Mathevon uvedl, že je důležité dozvědět se více o chování hrochů, aby se předešlo konfliktům mezi lidmi a zvířaty. Tyto poznatky by podle něj mohly pomoci i při ochraně přírody, protože volně žijící hroši jsou někdy přemísťováni z jedné lokality do druhé, aby se zachovala zdravá místní populace.

Výzkum také může inspirovat ochránce přírody k pořizování nahrávek, aby si místní hroši zvykli na hlas nových hrochů ještě před jejich příchodem.

Hroši ve volné přírodě zatím nejsou klasifikovaní jako ohrožený druh, ale jejich počet rychle klesá. Tito savci mají časté konflikty s lidmi a způsobují stovky lidských úmrtí ročně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

26.1.2022 14:21
Vědci "objevili ameriku". Když dokáže tulení matka poznat hlas svého mláděte v kraválu tisícihlavého stáda, když dokáže rozpoznat ovce svého potomka ve velkém stádu, když dokáží kosatky podle hlasu poznat příslušníka své rodiny, tak proč by tomu u hrochů mělo být jinak? Možná by soudruzi vědci měli bádat nad podstatnými věcmi a neřešit pitomosti.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist