https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hubackova-dneskem-konci-na-mzp-od-utery-je-poveren-vedenim-jurecka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hubáčková dneškem končí na MŽP, od úterý je pověřen vedením Jurečka

31.10.2022 10:20 | PRAHA (ČTK)
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MŽP
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) s dnešním dnem skončí ve vládě Petra Fialy (ODS). Prezident Miloš Zeman minulý týden přijal její demisi s účinností k 1. listopadu a současně pověřil vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) vedením úřadu. Jurečka by měl podle představ lidovců i premiéra vést ministerstvo dočasně, než se vyjasní situace kolem kandidáta na ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL).
 

Hubáčková oznámila úmysl rezignovat ze zdravotních důvodů na začátku měsíce, lidovci rovnou informovali, že ji ve vládě nahradí stranický místopředseda Hladík. Jeho schůzku s prezidentem, která byla v plánu 13. října a obvykle předchází jmenování ministrů, však Hrad zrušil z technických důvodů.

O týden později požádali o odklad Hladíkovy schůzky se Zemanem lidovci kvůli policejním razii související s korupční kauzou okolo udělování bytů v Brně. Policisté mimo jiné zasahovali i v Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu, kde končil jako náměstek primátorky. Hladík v kauze není obviněný. KDU-ČSL mu později vyjádřila podporu a na jeho nominaci trvá.

Jurečka by měl ministerstvo vést dočasně, než se vysvětlí Hladíkovo zapojení do kauzy. Zeman podle premiéra řešení považuje za správné, Fiala pak pověření Jurečky řízením ministerstva v řádu týdnů pokládá za únosné. Není podle něj z objektivních zdravotních důvodů možné, aby ve funkci pokračovala Hubáčková, i když by to považoval za nejsnazší řešení.

Hubáčková krátce po oznámení rezignace hodnotila svůj necelý rok ve funkci jako velmi hektický. Zmínila covidovou pandemii a její dopady, vyjednávání dohody s Polskem ohledně dolu Turów či dění kolem Ukrajiny. Kvůli energetické krizi podle ní bylo nutné přebudovat dotační programy pro obce či průmysl a zjednodušit administrativu.

Jurečka si od úterý dočasně vyzkouší vedení i posledního ze tří resortů, které náleží lidovcům ve Fialově vládě. Loni při jmenování kabinetu zbrzdil nástup ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) jeho pozitivní test na covid-19, Jurečka za něj proto vedle vedení svého ministerstva práce zaskakoval od poloviny prosince do začátku ledna.

Kromě pozdního nástupu Nekuly jde o druhou ministerskou změnu v nynější vládě pětikoalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Od prosincového jmenování původní sestavu dosud opustil jen ministr školství Petr Gazdík (STAN), který rezignoval ke konci června kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Nahradil ho právník Vladimír Balaš (STAN).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

31.10.2022 14:10
Ještě že toho univerzála Jurečku máme!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist