https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hyundai-omezi-vyrobu-aut-se-spalovacim-motorem-preferuje-elektricka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hyundai omezí výrobu aut se spalovacím motorem, preferuje elektrická

28.6.2021 11:49 | SOUL (ČTK)
Přechod k elektrickým autům urychlují vzhledem ke zpřísňujícím se emisním cílům v Evropě a Číně všechny velké automobilky.
Přechod k elektrickým autům urychlují vzhledem ke zpřísňujícím se emisním cílům v Evropě a Číně všechny velké automobilky.
Jihokorejský výrobce aut Hyudai Motor sníží počet svých modelů se spalovacím motorem, aby si uvolnil zdroje na investice do elektromobilů, uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí automobilky by se mohlo týkat až poloviny modelů s motorem na fosilní paliva, uvedl jeden ze zdrojů. Strategii podle něj v březnu schválilo vedení firmy.
 

"Je to důležitý obchodní krok, který v první řadě umožní uvolnit peníze na výzkum a vývoj, aby se společnost zaměřila na zbytek, tedy elektromotory, baterie a palivové články," uvedl zdroj, aniž plán časově upřesnil. Automobilka na dotaz agentury Reuters reagovala konstatováním, že zrychluje přijetí ekologičtějších vozů poháněných vodíkem či elektřinou.

Jihokorejský podnik dodal, že se pokusí zlepšit efektivitu spalovacích motorů ve vozech na rozvíjejících se trzích. Chystá se postupně rozšiřovat nabídku elektromobilů na trzích, jako jsou Spojené státy, Evropa a Čína. Do roku 2040 chce mít v nabídce pouze elektromobily.

Petr Michník za továrnu Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích na Frýdecko-Místecku ČTK řekl, že ve slezském závodě se v dohledné době žádné změny nechystají. "Loni jsme obměnili všechny modely. Už děláme elektromobil Kona i hybridy," řekl Michník.

Skupina Hyundai Motor, pod kterou spadají značky Hyundai, Kia a Genesis, má v plánu do roku 2025 prodávat ročně milion elektromobilů. Na trhu s nimi chce do té doby mít desetiprocentní podíl.

Přechod k elektrickým autům urychlují vzhledem ke zpřísňujícím se emisním cílům v Evropě a Číně všechny velké automobilky. Vysoké náklady na vývoj elektromotorů a zvyšování dojezdu u elektrických aut některé z nich donutily přestat investovat do vývoje spalovacích motorů.

"Hyundai přestal vyvíjet nové pohonné mechanismy pro spalovací motory," řekl jeden ze zdrojů Reuters. Pro skupinu, která patří z hlediska objemu prodeje mezi deset největších výrobců aut na světě, je tento krok obzvlášť důležitý, protože Hyundai má v tomto odvětví jednu z nejširších řad technologií motorů a převodovek.

Strategii přechodu k ryze elektrickým vozům automobilka upřesní v následujících šesti měsících, uvedl jeden ze zdrojů. V dubnu Hyundai oznámil, že v Číně, která má největší automobilový trh světa, sníží počet modelů s benzinovým motorem na 14 z původních 21. Od příštího roku tam chce každoročně představovat nové elektrické modely.

Automobilka Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Dceřiná společnost Kia už v prosinci 2007 spustila sériovou výrobu osobních aut u Žiliny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.6.2021 16:17
No, když myslej že to budou lidi kupovat. Moc bych na to nesázel !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.6.2021 16:22 Reaguje na smějící se bestie
On už to stát nějak vymyslí. Poskytne na to masivní dotaci. Akorát sranda bude, až se dnešní majitelé elektromobilů za nějakých 5 -6 let rozhodnou, že ta auta prodají. To jsem zvědavý, kdo to od nich koupí?
Odpovědět

Jirka Černý

29.6.2021 08:21 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vždy záleží na ceně, tipuju že hodnota takového auta bude mít propad srovnatelný s elektronikou tipu mobilní telefony.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

28.6.2021 20:00
Automobilky se stejně jako zemědělci snaží přizpůsobit nově nastaveným podmínkám. To , že ty podmínky nemají hlavu ani patu, to je něco zcela jiného. Každý podnikatel se snaží přežít.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist