https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/idnes-richard-sowa-postavil-dalsi-plujici-ostrov-pouzil-100-tisic-pet-lahvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřiDnes: Brit Richard Sowa si postavil plující ostrov ze 100 tisíc PET lahví

29.10.2010 14:00 | PRAHA (Ecomonitor)
Bývalý tesař, hudebník a výtvarník Richard Sowa si navrhl a s pomocí přátel postavil ostrov, který měří v průměru 20 metrů a nadnáší ho sto tisíc plastových lahví, informoval server iDnes. V současnosti pluje poblíž poloostrova Yucatán v Mexiku.
 

Spiral Island, jak se nový výtvor Sowy jmenuje, je již druhým dílem, informuje iDnes. První ostrov, na který bylo použito 250 tisíc plastových lahví, zničil hurikán. Sowa a jeho přátelé, kteří mu v letech 2007 a 2008 pomáhali, vybudovali na ostrově bydlení, pláž, dva rybníčky a vodopád poháněný sluncem.

Celý ostrov nadnáší pytle se síťovinou naplněné plastovými lahvemi. Konstrukci ostrova tvoří překližka a bambus, na nichž je písek a zemina. Na plujícím ostrově mohou růst mangrovníky, kterým nevadí slaná voda. Dá se zde pěstovat i zelenina. Kromě toho zde chovají obyvatelé ostrova drůbež. Problémem je však nedostatek pitné vody.

Hlavním omezením tohoto způsobu bydlení jsou bouřky. Ty by totiž mohly celý ostrov zničit, Sowa tak s ostrovem míří pouze na klidné vody. Plující ostrov má i své fanoušky, kteří se sdružují na webové stránce Richarda Sowy. Pro dobrovolníky je zde možnost registrace a zapojení do rozšiřování ostrova, láká iDnes.

Podle článku „Muž milující svobodu postavil plující ostrov. Stačilo mu 100 tisíc PET lahví“ zveřejněném na serveru iDnes dne 21. října 2010.


reklama

 
Martin Singr
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist