https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/independent-stante-se-vegetariany-a-zachrante-planetu-vzkazal-paul-mccartney?ids%5Bx8acd6c539f940425c7453be9113171a1%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Independent: Staňte se vegetariány a zachraňte planetu, vzkázal Paul McCartney

18.12.2008 11:10 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Bývalý člen skupiny The Beatles prohlásil, že snížení konzumace masa je nejjednodušší a nejefektivnější cestou k redukci emisí skleníkových plynů. V dopise pro The Independent se hudebník postavil za předsedu Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) R. K. Pachauriho, a obvinil tak z globálního oteplování zvýšenou konzumaci masa.
 

Řezník vykládá poražená prasata
Ilustrační foto, vykládka masa.
Foto: Martin Mach/EkoList
McCartney a Pachauri jsou oba vegetariáni. Věří, že světová potravinová krize byla vyprovokovaná pěstováním obilnin jako krmiva pro dobytek a že masivní přechod k vegetariánství pomůže nejchudším lidem na světě.

Vegetariánství nebo velmi nízká konzumace masa, zvláště hovězího, je "nejjednodušším a nejefektivnějším krokem", který může každý člověk podniknout, a pomoci tak ke snížení skleníkových emisí. Chov dobytka spotřebovává vzácné zásoby vody a způsobuje další formy znečištění životního prostředí, protože jsou k němu potřeba zemědělské chemikálie, argumentují v dopise McCartney a Pachauri.

"Bohužel s vyššími příjmy ve společnosti, a to dokonce i v rozvojových zemích, roste i spotřeba masa. Obilniny, které by mohly být využity pro přímou konzumaci člověkem, jsou tak spotřebovávány na krmení hospodářských zvířat," píše McCartney a Pachauri. "Až 60 % úrody potravin v Severní Americe a západní Evropě je spotřebováno na výrobu masa," tvrdí oba vegetariáni a doporučují, aby lidé zhasli světla, vypnuli centrální topení, koupili si kompaktní fluorescenční světla a používali k dopravě kola, uvedl list The Independent.

Doktor Pachauri, jenž obdržel polovinu Nobelovy ceny za mír za IPCC, vegetariánství dlouhodobě podporuje jako způsob boje proti změnám klimatu. Vegetariánem je osm let. McCartney přestal jíst maso zhruba před 30 lety. Jeho motivací byly především obavy o podmínky, za kterých jsou zvířata na farmách chována, napsal deník The Independent.

"Jak mezi lidmi roste vědomí potřeby snížení emisí skleníkových plynů, po celém světě se lidé ptají, jakým způsobem vlastně mohou přispět," píší ve svém dopise pro The Independent. "Existuje několik důvodů k přechodu k výrazně nižší konzumaci masa, když už ne ke kompletnímu vegetariánství... Nepíšeme tento dopis proto, že je vegetariánství módní nebo citovou záležitostí, ale proto, že se jedná o velmi atraktivní způsob, jak snížit emise skleníkových plynů, stabilizovat klima a zajistit potravinovou bezpečnost na celém světě."

Ve svém dopise také citují zprávu z roku 2006, kterou vypracovala Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Zpráva udává, že chov hospodářských zvířat patří mezi faktory, které významně přispívají ke klimatickým změnám. Ze 70 % pralesa v Amazonii jsou dnes pastviny pro dobytek, který v současnosti spotřebovává 30 % světového povrchu půdy, napsal deník The Independent.

Podle článku Steva Connora z deníku The Independent zveřejněného 29. listopadu 2008.


reklama

 
Kamila Pletánková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

přímluva - 18. 12. 2008 - Béďa

Mám také rád Beatles i samotného Paula. Ale lidé jeho typu by se rozhodně neměli angažovat v ekofašistických úletech.
Jednak to nemají zapotřebí, jednak to jejich image nijak neprospívá a dále, je to naprosto nevěrohodné.
Hlásají něco, co NIKDY sami nedodržovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist