https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lidstvo-se-bude-muset-kvuli-nedostatku-vody-obejit-bez-masa-varuji-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidstvo se bude muset kvůli nedostatku vody obejít bez masa, varují vědci

28.8.2012 02:00 | PRAHA (Ecomonitor)
„Pokud se budeme dál držet běžné stravy lidí ze západních zemí, pak v roce 2050, kdy se předpokládá, že na Zemi bude žít devět miliard lidí, nebude budeme dostatek vody potřebné pro vypěstování potravin,“ varuje spolu se svými kolegy Malik Falkenmark
„Pokud se budeme dál držet běžné stravy lidí ze západních zemí, pak v roce 2050, kdy se předpokládá, že na Zemi bude žít devět miliard lidí, nebude budeme dostatek vody potřebné pro vypěstování potravin,“ varuje spolu se svými kolegy Malik Falkenmark
Přední vědci vydali jedno z nejvážnějších varování. Podle nich by se téměř celá lidská populace měla během čtyřiceti let přeorientovat na vegetariánství, jinak se nepodaří zabránit katastrofickému nedostatku potravin, píše server Guardian.
 

„Pokud se budeme dál držet běžné stravy lidí ze západních zemí, pak v roce 2050, kdy se předpokládá, že na Zemi bude žít devět miliard lidí, nebudeme mít dostatek vody potřebné pro vypěstování potravin,“ varuje spolu se svými kolegy Malik Falkenmark ze Stockholm International Water Institute (SIWI).

Lidé v současnosti získávají asi 20 % proteinů z potravin živočišného původu. Pokud přibudou na Zemi další dvě miliardy lidí, měli by lidé získávat z toho zdroje jen pět procent. Na víc prý nebude dostatek vody.

Upozornění na budoucí nedostatek vody, které omezí produkci potravin, přichází v době, kdy charitativní organizace Oxfam a Organizace spojených národů varují před vznikem druhé potravinové krize v průběhu příštích pěti let. Cena kukuřice a pšenice kvůli extrémnímu suchu v USA a Rusku a naopak silným dešťům v Asii meziročně vzrostly skoro o padesát procent. Víc jak osmnáct milionů lidí žijících v africkém Sahelu už teď čelí nedostatku potravin.

Podle vědců je přechod na vegetariánskou stravu jednou z možností, jak zvýšit množství vody, která se využije pro pěstování více potravin. Potraviny živočišného původu jsou pět až deset krát náročnější na vodu než potraviny čistě rostlinného původu. Jedna třetina orné půdy se využívá pro pěstování krmiv pro hospodářská zvířata. Další možností, jak zmírnit hrozbu nedostatku potravin, je zvýšení obchodu mezi zeměmi s přebytky a naopak nedostatkem potravin nebo omezení plýtvání s potravinami.

„Spojené národy odhadují, že musíme zvýšit potravinovou produkci o sedmdesát procent do poloviny století. To ale zvýší tlak na zdroje vody, a to zároveň potřebujeme využít více vody v energetice na pokrytí narůstající poptávky ,“ konstatuje studie. „K nasycení lidí potřebujeme nový recept,“ říká editor studie Anders Jägerskog.


reklama

 
Další informace |
Podle zprávy Food shortages could force world into vegetarianism, warn scientists vydané na serveru Guardian 26.8.2012.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist