https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indicke-dilli-bylo-v-roce-2023-metropoli-s-nejskodlivejsim-ovzdusim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indické Dillí bylo v roce 2023 metropolí s nejškodlivějším ovzduším

22.3.2024 10:39 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Indická metropole Dillí měla loni ze všech měst na světě nejhůře znečištěné ovzduší, uvádí průzkum společnosti IQAir zkoumající kvalitu vzduchu. Výsledky šetření citovala britská stanice BBC.
 

Indie byla zařazena na třetí příčku zemí s nejznečištěnějším ovzduším, hned za svými sousedy Bangladéšem a Pákistánem. Ovzduší v zemi se zhoršilo od roku 2022, kdy Indie byla v tomto ohledu osmou nejhůře zasaženou zemí.

Znečištěné ovzduší je vážným problémem v několika indických městech. Odborníci ho připisují masivní industrializaci spolu s nedostatečným prosazováním zákonů na ochranu životního prostředí. Indie zažila v několika posledních dekádách závratný rozvoj, ale špatná regulace průmyslu způsobila, že továrny nedodržují opatření potřebná pro kontrolu znečištění. Ke zvyšování úrovně znečišťování přispěla také rychlá masová výstavba, připomněla BBC.

Zpráva švýcarské společnosti IQAir uvádí, že průměrná úroveň jemných částic PM2,5 vzduchu, které jsou menší než šířka lidského vlasu a po vdechnutí mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, v Indii dosahuje 54,4 mikrogramů na metr krychlový. Celosvětově je hodnota mezi 12 a 15 mikrogramy na metr krychlový považovaná za zdravé ovzduší. Všechny hodnoty nad úroveň 35 mikrogramů na metr krychlový jsou považovány za zdraví škodlivé životní prostředí.

Naměřená hodnota v hlavním městě Dillí byla vyšší než v celé Indii. Dosahovala údaje 92,7 mikrogramu na metr krychlový. Dillí se potýká s nečistým ovzduším v průběhu celého roku, ale hodnoty znečištění extrémně stoupají v zimních měsících. Minulý rok vláda kvůli znečištění na několik dní zavřela školy a univerzity

Druhý a třetí stupínek nejznečištěnějších měst na světě rovněž opanují indická velkoměsta, Beguserai na severu Indie a severovýchodní Guváhátí.

Vědci sledovali 134 zemí a regionů. Doporučený limit Světové zdravotnické organizace (WHO) splnily pouze Austrálie, Estonsko, Finsko, Grenada, Island, Mauricius a Nový Zéland. Většina zemí tak podle zprávy švýcarské organizace IQAir normu o jemných prachových částicích PM2,5 ve vzduchu nedodržela.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist