https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indonesky-prezident-zanedbal-pravo-obcanu-na-cisty-vzduch-rozhodl-soud
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indonéský prezident zanedbal právo občanů na čistý vzduch, rozhodl soud

16.9.2021 16:52 | JAKARTA (ČTK)
Mezi žalobci jsou aktivisté a veřejně známé osoby, ale i poskytovatelé motocyklových taxi služeb nebo lidé trpící onemocněními souvisejícími se špatnou kvalitou ovzduší.
Mezi žalobci jsou aktivisté a veřejně známé osoby, ale i poskytovatelé motocyklových taxi služeb nebo lidé trpící onemocněními souvisejícími se špatnou kvalitou ovzduší.
Indonéský soud rozhodl, že prezident země Joko Widodo společně se šesti dalšími vrcholnými politickými představiteli zanedbal právo občanů na čistý vzduch. Zároveň politikům nařídil, aby zlepšili kvalitu ovzduší v hlavním městě Jakartě, informuje tisková agentura AP.
 

Jakartský soud dal za pravdu 32 obyvatelům města, kteří v červenci 2019 zažalovali ve snaze dosáhnout zdravého prostředí ve městě prezidenta, ministry vnitra, zdravotnictví a životního prostředí a guvernéry tří provincií včetně Jakarty. Mezi žalobci jsou aktivisté a veřejně známé osoby, ale i poskytovatelé motocyklových taxi služeb nebo lidé trpící onemocněními souvisejícími se špatnou kvalitou ovzduší.

Žalobci nepožadovali finanční kompenzaci, nýbrž větší dohled nad původci znečištění. Soud nakonec rozhodl, že politici musejí zpřísnit regulace týkající se ochrany ovzduší a pomocí dalších významných kroků založených na technologických možnostech a vědeckých poznatcích zajistit obyvatelům Jakarty právo na zdraví.

Jakarta, která je podle AP typickou asijskou megapolí, má asi deset milionů obyvatel. Dalších zhruba 30 milionů lidí žije v její širší oblasti. Město sužované záplavami se ročně propadne o několik centimetrů. Na vině je nejen skutečnost, že stojí na nestabilním bažinatém podloží, ale i nekontrolované odčerpávání podzemní vody. Nefunkční infrastruktura způsobuje značné znečištění řek a podzemních vod zásobujících město, problémem jsou i dopravní zácpy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

17.9.2021 05:59
Právo občanů na čistý vzduch? To tam mají divné zákony.Trochu to připomíná zákony typu "právo na práci".
Odpovědět
va

vaber

17.9.2021 07:46
10 milionů lidí vyhazuje bordel všeho druhu a může za to prezident,
pomatený svět
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist