https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/iniciativa-kritizuje-brno-kvuli-ovzdusi-magistrat-chysta-zmeny-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Iniciativa Dejchej Brno kritizuje Brno kvůli ovzduší, magistrát chystá změny

6.1.2017 08:38 | PRAHA (ČTK)
Občanská iniciativa Dejchej Brno míní, že brněnský magistrát dostatečně nereaguje na překračování limitů znečištění ovzduší polétavým prachem. Ilustrační snímek.
Občanská iniciativa Dejchej Brno míní, že brněnský magistrát dostatečně nereaguje na překračování limitů znečištění ovzduší polétavým prachem. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Občanská iniciativa Dejchej Brno míní, že brněnský magistrát dostatečně nereaguje na překračování limitů znečištění ovzduší polétavým prachem. Koalice dosud nezveřejnila akční plán pro zlepšení stavu, který avizovala v roce 2015. Problémem je také informování lidí o smogových situacích, sdělila členka sdružení Hana Syslová. Náměstek primátora Martin Ander (SZ) řekl, že magistrát na změně pracuje.
 

Zákonem stanovený limit 35 dní za rok, kdy může být ovzduší nadměrně znečištěné prachem, loni překročily stanice na Zvonařce a ve Svatoplukově ulici v Židenicích. Na Zvonařce šlo o 40 dní, ve Svatoplukově jich bylo 38, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Dejchej Brno v obou případech uvádí o jeden den méně.

Podle iniciativy může za špatné ovzduší až z 90 procent doprava a na zlepšení stavu by se mělo podílet právě vedení města.

Náměstek primátora Martin Ander (SZ) tvrdí, že plán zlepšování kvality ovzduší se už dokončuje a zastupitelé by ho měli schválit v lednu nebo únoru. "Mohl by začít fungovat téměř ihned po schválení," řekl Ander. Náměstek přitom neočekává, že by se projednání mohlo výrazněji zdržet. Nyní se také dojednává smlouva o studii, která by měla zjistit dopad případných nízkoemisních zón na stav ovzduší. Hotova má být v listopadu.

Dalším problémem je podle iniciativy špatná informovanost obyvatel při smogových situacích. Speciální web o ovzduší, který spravuje magistrát, je prý nepřehledný. "O tom, že by třeba SMS o smogu mohli posílat do školek nebo domů seniorů, si můžeme nechat zdát," uvedla členka iniciativy Dejchej Brno Alice Kulhánková. Ander slibuje brzké změny. Peníze na aktualizaci webu jsou už v rozpočtu. "Součástí budou také rady a doporučení, jak se chovat při smogových situacích a web bude nabízet i možnost registrace pro zasílání upozornění o změnách stavu ovzduší," uvedl náměstek.

V Brně je rozmístěno 12 stanic, které stav ovzduší monitorují. V roce 2015 byly limity v počtu prašných dní překročeny pouze na Zvonařce, rok předtím meteorologové zaznamenali překročení na třech místech, přičemž bylo téměř dvojnásobné, než povoluje zákon. Podle Roberta Zkeřila z Českého hydrometeorologického ústavu se na stavu ovzduší kromě dopravy významně podílí také počasí, zejména v zimě. "Stačí, aby v Brně byla silnější inverze a limit by překročilo více stanic," uvedl. Hodně přitom záleží také na topné sezóně.

Iniciativa Dejchej Brno vznikla v roce 2013 s cílem upozornit radnici a veřejnost na překračování limitů polétavého prachu. Ten poškozuje dýchací a srdeční ústrojí a zvyšuje výskyt rakoviny.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Kateřina Červíková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (3)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

6.1.2017 19:09
Ovzduš se nezlepší pokud se bude účelově lhát, vymýšlet statistiky, nebo plácat nesmysly. Např.dnes je zima jako hrom a tak koukám kolik lokálních topenišť kouří a zamořuje ovzduší v Olomouci. Koukám zhora, mám dobrý přehled o městě. "Kontrolní otázka soudruzi ekologové"? Kolik asi vidím kouřících komínů?? Světe div se!!! Je kolem 11 hod. dopolende venku -7 a kouřící komín s nepříjemným kouřem nad hanáckou metropolí ANI JEDEN. Lhaním politiků o zdrojích znečištění ovzduší se nic nezlepší, občan je buzerován, nucen státem k nákupu služeb (např. výrobcem nepředepsaným revizím, pořizování PENB, nebo přinucené a drahé předčasné výměně zdrojů vytápění), služby a výdaje které nepotřebuje a co je nejhorší, které ve finále nic v čistotě ovzduší nezlepší.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

8.1.2017 12:22 Reaguje na
Nojo... ale ekologisté mohou rejžovat peníze "pro dobrou věc"... kterou pak zaplatí všichni ostatní
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

10.1.2017 09:48
Mám nepříjemný pocit, že iniciativa Dejchej Brno má velmi blízko ke zpracovávání studií.
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist