https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/inspektori-zachytili-v-cesku-poprve-hadatko-kolumbijske-skudce-brambor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Inspektoři zachytili v Česku poprvé háďátko kolumbijské, škůdce brambor

27.5.2024 19:13 (ČTK)
Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) zachytili poprvé na českém území v sadbě brambor háďátko kolumbijské. Jde o škůdce, který poškozuje hlízu a snižuje výnosy. Díky záchytu se podařilo zasaženou část sadby z Německa a Nizozemska zlikvidovat. Nedostala se tak na zemědělské pozemky, což by mohlo vést k potenciálnímu šíření škůdce, uvedla mluvčí ÚKZUZ Ivana Kršková.
 
Kromě brambor patří mezi hostitelské rostliny háďátka i rajčata, vojtěška a mrkev, méně často například i cukrovka, obilniny či kukuřice. Napadené bramborové hlízy mají vnitřní nekrózy a také vytvářejí hálky, jakési drobné nádory. "Jsou-li například hlízy pěstovány ke zpracování na hranolky, mohou být zahnědlá místa důvodem k jejich odmítání zákazníky," doplnila Kršková.

ÚKZUZ informoval i ostatní členské země a Evropskou komisi prostřednictvím systému rychlého varování iRASFF. Německo v návaznosti na oznámení potvrdilo na svém území další ohnisko výskytu tohoto nebezpečného škůdce.

Háďátko patří do skupiny kořenových hálkotvorných háďátek a patří mezi hlístice. Poškození je patrnější na pozdnějších odrůdách s vyšším obsahem škrobu, vyplývá z webu ÚKZUZ, který o háďátku podrobněji pojednává.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

28.5.2024 06:21
když globalizace, tak se vším všudy...ale to soudruzi od byznysu moc nedomysleli.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist