https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/institut-vyzval-vladu-k-doplneni-zaloh-na-pet-do-zakona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Institut vyzval vládu k doplnění záloh na PET do zákona

4.6.2019 00:29 (ČTK)
Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) vyzval vládu, Sněmovnu a Senát k doplnění zálohování nápojových PET lahví a plechovek do nově vznikající odpadové legislativy. / Ilustrační foto
Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) vyzval vládu, Sněmovnu a Senát k doplnění zálohování nápojových PET lahví a plechovek do nově vznikající odpadové legislativy. / Ilustrační foto
Licence | CC BY-NC-SA 2.0
Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) vyzval vládu, Sněmovnu a Senát k doplnění zálohování nápojových PET lahví a plechovek do nově vznikající odpadové legislativy. Informoval o tom včera institut v tiskové zprávě. Projednávaný zákon nepočítá s plošným zavedením záloh, ale nezakazuje, aby se pro ně jednotlivě rozhodli výrobci. Připomínkové řízení k novému zákonu bylo ukončeno na začátku v května, během následujících měsíců by ministerstvo životního prostředí mělo zákon poslat k projednání do Sněmovny. K INCIEN se ve výzvě přidaly Hnutí Duha, Arnika, Greenpeace, Zachraň jídlo a další organizace.
 

"Žádáme o doplnění návrhu o systém po vzoru evropských zemí, které již nyní díky zálohám plní nové evropské recyklační cíle. Zálohování vnímáme jako důležité opatření pro zlepšení životního prostředí a omezení plýtvání surovinami, které posune Českou republiku blíže k čistší přírodě a cirkulární ekonomice," uvedli autoři.

"V současnosti spousta organizací čeká na vyhodnocení komentářů a projednání v Poslanecké sněmovně," řekl obchodní ředitel INCIEN Vojtěch Vosecký. Hlavní dotčené strany nyní pořádají různé semináře, setkání pro tematicky zaměřené skupiny, jako jsou například zástupci prodejen, dodal.

Další postup podle něj brzdí hlavně firmy, které vydělávají svážením odpadu. "Proti zálohám nic nenamítá naprostá většina producentů PET lahví, obyvatelé téma vítají a neziskový sektor taky. Firmy, které odpad sváží, se bojí, že by přišly o zdroj příjmů, protože PET lahve se dobře prodávají," sdělil Vosecký.

V lednu letošního roku skupina Zálohujme složená ze zástupců INCIEN, Vysoké školy chemicko-technologické a Karlovarských minerálních vod představila výsledky studií zkoumající ekonomický a environmentální dopad záloh a představila model zálohového systému. Podle autorů výzvy by zálohový systém snížil množství pohozených odpadků v přírodě o 95 procent, o třetinu by snížil environmentální dopady související s dopravou, výrobou a využitím. Vysbíralo by se, jak tvrdí, více čistší suroviny, která by umožnila plnohodnotnou opakovanou recyklaci. Pomohl by také splnit evropské směrnice, které určují povinnost členských států zajistit třídění nápojových PET lahví od roku 2029 na 90 procent a stanovují obsah recyklovaného materiálu v nově vyráběných PET lahvích na 25 procent v roce 2025.

"V tuto chvíli nastává kritická fáze, kdy je ještě možné celý proces zvrátit a zavést do zákona povinnost zálohování PET lahví a plechovek," doplnil Vosecký.

Podle kritiků zálohového systému by kvůli němu spotřebitelé už necítili potřebu třídit a bylo by těžké naučit je nosit PET lahve místo do kontejneru k výkupu. Svaz měst a obcí například vyjádřil obavu nad vyššími náklady do zavedení systému, což by museli zaplatit obchodníci. Kritici dále upozorňují na dostatečně vysokou míru třídění, kdy se v Česku osm z deseti PET lahví vysbírá pro recyklaci. Důležitější podle nich je zvýšit recyklaci komunálního odpadu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

4.6.2019 16:35
Problém vidím v tom, že německý systém zálohování PET lahví (kterýc chtějí soudruzi okopírovat) je vysloveně postaven na okrádání zákazníků (je koncipován tak, aby co nejvíce PET lahví nebylo možné vrátit). Němci si na sobě nechali štípat dříví i od Hitlera i od komunistů (východní), takže tam to prochází. Jsem toho názoru, že u nás budou "nevrátitelné" PET láhve končit tam, kde to bude "ekologii" co nejvíce bolet (rezervace apod.) a nemám s tím v principu žádný morální problém.
Odpovědět
ig

4.6.2019 18:35 Reaguje na Jan Šimůnek
Zalohovani lahvi chteji obchodnici, k nazoru “ekologu” se zde myslim neprihlizelo (byt byl mozna souhlasny), proto bych je ani nerozciloval, nema to cenu :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2019 06:37 Reaguje na
Zálohování lahví mohou chtít maximálně velké obchodní řetězce se zahraničními majiteli. Pro tuzemské menší obchodníky to představuje další neproduktivní výdaje.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist