https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/invazivni-rak-pruhovany-vytlacuje-z-lipna-puvodniho-raka-ricniho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Invazivní rak pruhovaný vytlačuje z Lipna původního raka říčního Video

23.8.2018 00:15 | ČERNÁ V POŠUMAVÍ (ČTK)
Invazivní druh raka pruhovaného vytlačuje z lipenské nádrže původního raka říčního (na snímku).
Invazivní druh raka pruhovaného vytlačuje z lipenské nádrže původního raka říčního (na snímku).
Foto | Markéta Vytisková / Wikimedia Commons
Invazivní druh raka pruhovaného vytlačuje z lipenské nádrže původního raka říčního. Podle vědeckého pozorování nelze vyloučit, že už v přehradě populace raka říčního zcela vyhynula. Novinářům to včera v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku řekl děkan fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Pavel Kozák. Invazivní rak pruhovaný je mimo jiné nebezpečný tím, že přenáší račí mor.
 

Podle Kozáka za masivním šíření raka pruhovaného, který se do Evropy dostal v 19. století z východního pobřeží USA, stojí několik faktorů. "Jedná se o stále se opakující problém neodborného vysazování raků, šíření prostřednictvím rybářského hospodaření, k tomu samozřejmě přispívají i extrémní teploty, a tím se invazivní raci šíří. Je to problém celé České republiky," uvedl Kozák.

Přítomnost raka pruhovaného má podle děkana negativní dopad nejenom na ekosystémy lipenské nádrže ale i na říční přítoky. Rozrůstající se populace invazivního druhu vyvíjí tlak na původní společenstva vodních rostlin, hmyzu, měkkýše a vajíčka a vývojová stádia obojživelníků a ryb. Kozák uvedl, že v lipenské nádrži žijí stovky tisíc raků pruhovaných. Vědci poprvé jejich výskyt v této lokalitě zjistili v roce 2006.

Problematikou šíření invazivního druhu se chce zabývat i Turistický spolek Lipenska. "Na základě zjištěných výsledků výzkumu bychom se chtěli pokusit vyvolat diskusi a iniciovat vznik odborně zpracovaného záchranného programu raka říčního, protože se již nedá jen přihlížet na rostoucí zdroj račího moru, který naše původní raky může brzy úplně vyhubit," uvedl předseda spolku Jiří Mánek.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

26.8.2018 21:56
Otázka: "mimo jiné je nebezpečný..." - co znamená to "mimo jiné"? Jako že je něčím dalším nebezpečný, čím a komu? Pokud populace raka říčního nepřežila infekci račím morem, není už rak pruhovaný nebezpečný vůbec nikomu. Je pak dobře, že ve vodní nádrži je a nahradil funkci raka říčního. "stovky tisíc raků pruhovaných" - co to je za pitomost, on je snad spočítal? Jak? Spousta "vědců" považuje obyčejné lidi za pitomce.
Odpovědět
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist