https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/investor-zastavil-pripravu-vystavby-spalovny-ve-vsetine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Investor zastavil přípravu výstavby spalovny ve Vsetíně

29.10.2019 00:14 | VSETÍN (ČTK)
Společnost Zásobování teplem Vsetín (ZTV) nepostaví spalovnu, kterou chtěla umístit do vsetínské lokality Ohrada. / Ilustrační foto
Společnost Zásobování teplem Vsetín (ZTV) nepostaví spalovnu, kterou chtěla umístit do vsetínské lokality Ohrada. / Ilustrační foto
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Společnost Zásobování teplem Vsetín (ZTV) nepostaví spalovnu, kterou chtěla umístit do vsetínské lokality Ohrada. Minulý pátek to řekl předseda představenstva společnosti Michal Chmela. Město minulý čtvrtek zveřejnilo, že radní nesouhlasí s umístěním spalovny v místě, které investor navrhuje. S umístěním spalovny a jejím zřízením nesouhlasí část obyvatel, petici proti zařízení podepsalo 5000 lidí, z toho asi 3800 ze Vsetína. Ve městě žije asi 26.000 lidí.
 

"Je nám líto, že rada města nesouhlasí s výstavbou Zařízení na energetické využití odpadů v lokalitě Ohrada a nepočkala na výsledky projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí, jak bylo vedením města deklarováno. Rozhodnutí vedení města však respektujeme a přípravu výstavby ukončíme po skončení procesu EIA, tedy po projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí a veřejné zdraví," uvedl Chmela. "Partnerská spolupráce s městy a obcemi, kde společnosti ze skupiny MVV Energie CZ, včetně naší společnosti ZTV, působí, je důležitější než jednotlivé investiční projekty," uvedl Chmela.

Podle něj není vyloučeno, že by spalovna mohla vzniknout v jiné části Vsetína. "Bude to však záviset na jednání s městem," řekl minulý pátek Chmela.

ZTV chtělo spalovnu zřídit v centru města, vzniknout měla rekonstrukcí plynové kotelny v lokalitě Ohrada. Spalovna se stala ve městě tématem, vsetínští zastupitelé na svém posledním zasedání 11. září vzali petici oficiálně na vědomí a souhlasili s tím, že se spalovnou budou zabývat na nejbližším jednání 4. listopadu. Již v červnu přijali zastupitelé usnesení o tom, že se nebude ve spalovně případně zpracovávat jiný odpad než z obce s rozšířenou působností Vsetín.

ZTV zajišťuje dodávku tepelné energie pro vsetínské domácnosti, průmyslové objekty a veřejné budovy. Nové zařízení mělo primárně spalovat komunální odpad a také vyrábět teplo a elektrickou energii. Ročně by v něm bylo spáleno asi 12.000 tun odpadu. Technické služby, svážející odpad ze Vsetína a okolních obcí, předloni vyvezly asi 11.700 tun odpadu.

Ještě není znám výsledek EIA, tedy posouzení vlivu spalovny na životní prostředí. Krajský úřad v létě vrátil investorovi k přepracování dokumentaci k projektu. Požaduje například dopracování rozptylové studie a posouzení vlivu na veřejné zdraví, přepracování části o nakládání s odpadními vodami či lepší rozpracování části týkající se rizik a havárií.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jana Kuncová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LS

Lukas Spitzer

29.10.2019 13:29
Daná lokace byla opravdu nesmyslná, uprostřed sídliště, kolem školy, nákupní zóna. Pro ověření GPS: 49.3327947N, 18.0076297E. Další, podle vyjádření investora "nevhodná" lokace je třeba zde: 49.3442222N, 17.9812358E.

Problém je v tom, že druhá lokace (taky v majetku investora) nemá dosluhující výtopnu na plyn a výstavba spalovny by byla 2* dražší. Jen dvakrát dražší. A o tom celém ta debata byla. Takže místo zaplácnutí dvou much jednou ranou, dá investor svě rány na dvě mouchy. Normální stav.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist