https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/irozhlas-unijni-soud-snizil-cr-pokutu-za-chyby-v-zemedelskych-dotacich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

iROZHLAS: Unijní soud snížil ČR pokutu za chyby v zemědělských dotacích

23.2.2024 10:24 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Soudní dvůr Evropské unie snížil zhruba o 470 milionů korun více než miliardovou pokutu, kterou Evropská komise uložila českému ministerstvu zemědělství za chyby v zemědělských dotacích po kontrole v roce 2017. O rozhodnutí tribunálu dnes informoval web iROZHLAS.cz. I přes snížení sankce se ministerstvo hodlá pokutě bránit podáním kasační stížnosti.
 

Při auditu zemědělských dotací v 2017 vytkli unijní kontroloři českým úřadům, že nedostatečně kontrolovaly, zda dotace na přímé platby čerpají skutečně zemědělci. O několik měsíců později za to vyměřili Česku pokutu 7,5 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství se sankcí nesouhlasilo a při jednání s Evropskou komisi se mu v roce 2021 podařilo snížit pokutu na 1,15 miliardy Kč. Proti ní podalo Česko v únoru 2022 žalobu k Soudnímu dvoru EU, který loni v prosinci sankci snížil o necelých 18 milionů euru, tedy zhruba o 470 milionů korun.

Ani s mírnější sankcí ale není resort zemědělství spokojený a chystá se podat proti verdiktu kasační opravný prostředek. "Domníváme se, že Soudní dvůr EU se v některých bodech ne zcela kompletně vypořádal s argumenty, které Česká republika předložila, a odůvodnění rozhodnutí tak podle našeho názoru není v některých bodech dostatečné," uvedl pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Záležitost vedení resortu konzultovalo s vládním zmocněncem, který republiku před soudem zastupuje.

Už dříve mluvčí ministerstva zemědělství uvedl, že Evropská komise jde podle mínění úřadu nad rámec platných právních předpisů a vymáhá kontrolu postupů, které legislativa ani neobsahuje, případně se jedná o výklad zpětný. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který byl v době evropské prověrky ministrem zemědělství, tehdy řekl, že problém s institutem aktivního zemědělce měly i další členské státy a Evropská komise jej podle něj po kritice v roce 2018 zrušila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

23.2.2024 11:01
nechce si to Babiš zaplatit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.2.2024 13:27
Co to zase estébák spáchal za průšvih? Asi zase ukradl vše, co nebylo přibitý. Zajímavé je, že v našich novinách o tom nebylo ani ťok.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.2.2024 13:33
"Při auditu zemědělských dotací v 2017 vytkli unijní kontroloři českým úřadům, že nedostatečně kontrolovaly, zda dotace na přímé platby čerpají skutečně zemědělci."
fakt dobrý, SAMOZŘEJMĚ to nedostali zemědělci, ale stavěly se z toho různé čapáky, kupovaly zámky na Riviéře a tunelovalo se na plný pecky.
Proč teda ti chlapi v traktorech neřeknou rovnou, že chtějí, aby jim agromafie ty naloupežené kačáky vrátila?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist