https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/island-kvuli-stovkam-otresu-pudy-uzavrel-modrou-lagunu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Island kvůli stovkám otřesů půdy uzavřel Modrou lagunu

9.11.2023 16:47 | Reykjavík (ČTK)
Modrá laguna, ležící jihozápadně od islandské metropole Reykjavíku, zůstane zavřená týden.
Modrá laguna, ležící jihozápadně od islandské metropole Reykjavíku, zůstane zavřená týden.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Island dnes dočasně uzavřel geotermální lázně Modrá laguna, které jsou největší turistickou atrakcí země. Důvodem byla série asi 1400 otřesů půdy, které během uplynulých 24 hodin zasáhly poloostrov Reykjanes, kde se lázně nacházejí. Takzvaný zemětřesný roj vyvolal obavy z možné brzké sopečné erupce, informoval list The Guardian.
 

Modrá laguna, ležící jihozápadně od islandské metropole Reykjavíku, zůstane zavřená týden. Podle deníku The Guardian oblast zasáhlo dnes krátce po půlnoci poměrně silné zemětřesení, po němž následovaly stovky dalších otřesů.

Z resortu, v němž jsou i dva hotely, údajně v noci odjely taxíky desítky vyděšených hostů. "Modrá laguna bude v příštích dnech pečlivě monitorovat vývoj seizmické aktivity a v souladu s tím situaci znovu vyhodnotí," uvedly geotermální lázně.

Podle listu The Guardian je jihozápad Islandu neklidný již řadu dní. Od 25. října bylo v oblasti napočítáno asi 22.000 otřesů, což vedlo úřady k vyhlášení zvýšené pohotovosti na poloostrově Reykjanes.

Seizmologové uvedli, že lze i nadále očekávat seizmickou činnost, neexistují ale náznaky, že by se blížila erupce některé z islandských sopek. Oddělení civilní obrany má nicméně přichystaný plán evakuace obce Grindavík nedaleko Modré laguny, pokud by silné zemětřesení či výbuch sopky přišly.

Nejsilnější otřes v noci na dnešek dosáhl 4,8 stupně a byl zaznamenán západně od hory Thorbjörn; přes čtyři stupně mělo i několik dalších otřesů. "Tato seizmická aktivita je důsledkem pokračujícího hromadění magmatu," uvedli podle listu The Guardian seizmologové.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist