https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/islandsti-velrybari-pro-letosek-ukoncili-lov-plejtvaku-malych-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Islandští velrybáři pro letošek ukončili lov plejtváků malých

30.7.2018 00:35 (ČTK)
Velrybáři musí na lov plejtváků malých (na snímku) vyrážet stále dál od islandských břehů, neboť vláda v Reykjavíku v loňském roce rozšířila ochrannou zónu v zálivu Faxaflói při jihozápadním pobřeží ostrova, v níž se nesmí lovit.
Velrybáři musí na lov plejtváků malých (na snímku) vyrážet stále dál od islandských břehů, neboť vláda v Reykjavíku v loňském roce rozšířila ochrannou zónu v zálivu Faxaflói při jihozápadním pobřeží ostrova, v níž se nesmí lovit.
Islandští velrybáři ukončili pro letošní rok lov plejtváků malých. Agentuře DPA to potvrdil velrybář Gunnar Bergmann Jónsson, podle kterého by se tyto mořské savce letos dál lovit nevyplatilo. Jónssonova firma od počátku roku ulovila jen šest plejtváků malých. Loni jich bylo sedmnáct, předloni čtyřicet šest. Na základě kvót je přitom povolen odlov 262 jedinců.
 

Velrybáři musí na lov plejtváků malých vyrážet stále dál od islandských břehů, neboť vláda v Reykjavíku v loňském roce rozšířila ochrannou zónu v zálivu Faxaflói při jihozápadním pobřeží ostrova, v níž se nesmí lovit. Podle Jónssona to přináší velrybářům vyšší náklady, a lov plejtváků malých se tak přestává vyplácet.

"Náklady, které máme, jsou stále vyšší, proto jsme se rozhodli přestat a zkusit to příští rok znovu," řekl Jónsson. Mezinárodní fond na ochranu zvířat (IFAW), který lov velryb dlouhodobě kritizuje, rozhodnutí uvítal.

Aby neohrozil svou firmu, chce Jónsson nyní začít dovážet maso plejtváků malých z Norska. Lovit chce začít také sumýše, přezdívané mořské okurky, po kterých je poptávka především v Číně.

Lov velryb pro komerční účely je ve světě zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) od roku 1986. Island, který obnovil komerční lov v roce 2006, a také Norsko jsou jediné dvě země, které zákaz nerespektují a nadále otevřeně velryby loví.

Výjimku ze zákazu dostalo Japonsko, které smí každoročně zabít několik stovek velryb pro "vědecké účely". Kritici poukazují na to, že maso usmrcených zvířat skončí na stolech japonských labužníků. Výjimku z moratoria mají původní obyvatelé Grónska či Aljašky.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist