Itálie odmítla návrat k jádru
Premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že odmítnutí jeho programu bylo velmi silné a vláda se podle něj zařídí. „Musíme říct sbohem jaderné energii,“ uvedl s tím, že se země bude orientovat na obnovitelné zdroje energie.
Podle aktivistů hrála v referendu významnou roli jednak havárii ve Fukušimě, jednak německé ne jaderné technologii. Italové hlasovali v referendu o jádru podruhé v historii, poprvé to bylo v roce 1987, tedy rok po havárii v elektrárně Černobyl.
Po dvacet let je Itálie jedinou z nejlidnatějších zemí Evropské unie, která nevyužívá jadernou energetiku. To se před rokem rozhodla změnit vláda Silvia Berlusconiho a prosadila zákon, který umožňuje návrat k jádru. Podle plánů mělo jádro vyrábět až dvacet procent spotřeby elektrické energie, postaveny měly být čtyři nové reaktory. Začala předběžná jednání s dodavateli z Francie a dalších zemí a všechno vypadalo na jadernou renesanci. Až do japonského cunami.
Aktivisté, například z italské pobočky organizace Greenpeace, berou italské odmítnutí jako velké vítězství. „Jádro je technologie včerejška,“ řekl BBC Salvatore Barbera, vedoucí protijaderné kampaně Greenpeace. „Je to špinavé, nebezpečné a drahé. Fukušima otevřela lidem oči,“ shrnuje důvody odmítnutí Barbera. Podle podnikatelů a průmyslu je ale potřeba zajistit bezpečné dodávky energie.
Referendum se konalo 12. a 13. června. Celkově se ho zúčastnilo 57 % voličů (v případě otázky o jaderné energetice šlo přibližně o 55 %), což představuje zhruba 27 milionů lidí, přičemž více než 94 % z nich odmítlo návrat jaderného programu a 95 % odmítlo zvláštní práva pro členy vlády. Berlusconiho vláda se pokusila referendum zastavit s tím, že po japonské jaderné havárii je situace příliš emocionální. Podle politických odpůrců současné vlády by měl být neúspěch v referendu důvodem k odstoupení premiéra Berlusconiho. Aktuální referendum bylo po šestnácti letech první úspěšné, ke kterému přišlo více než 50 % oprávněných voličů.
Vedle Itálie a Německa, které má jaderný klub opustit do roku 2022, uvažuje o ukončení jaderného programu rovněž Švýcarsko. V dalších zemích, jako je Francie nebo Británie, naopak podpora jádra zůstává vysoká.
Akce Greenpeace na podporu referenda
reklama
Online diskuse
Mapa Evropy jako pred 75 lety - 16. 6. 2011 - M.Z.Navic tam to nebezpeci zemetreseni a tsunami skoro vsude opravdu hrozi.Na rozdil od Nemecka. Tez slunce tam uz pali, lybijska nafta je pomerne blizko atd. (A jeste jim to predlozil Berlusconi.) Cili u tech Italu je to svym zpusobem pochopitelne rozhodnuti, no tak to budou kupovat u Francie. (Budou li mit za co.) |