https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/izraelsky-soud-zakazal-zverejnovat-informace-o-ropnem-uniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Izraelský soud zakázal zveřejňovat informace o ropném úniku

22.2.2021 17:13 | JERUZALÉM (ČTK)
Ropa znečistila pláže o délce 170 kilometrů. Ilustrační obrázek
Ropa znečistila pláže o délce 170 kilometrů. Ilustrační obrázek
Foto | Igor GOLUBENKOV / Flickr
Izraelský soud vydal zákaz publikovat informace o vyšetřování úniku ropy, která zamořila pobřeží Středozemního moře od jižního Libanonu po jih Izraele. Izraelská média hovoří o nejhorším znečištění moře za několik desítek let. Informovalo o tom izraelské ministerstvo životního prostředí, podle nějž má vyšetřování mezinárodní charakter.
 

Soudní zákaz zveřejňování detailů o vyšetřování byl vydán na týden. Na veřejnost se nesmí dostat případné jméno lodě, z níž ropa unikla, ani informace o trase její plavby nebo majiteli.

Deník Haarec získal informaci, že zveřejnění těchto údajů by "mohlo poškodit vyšetřování, jež má mezinárodní charakter".

Znečištěné pobřeží bylo hlášeno minulý týden ve středu a tehdy se hovořilo jako o možné příčině o úniku ropy z tankeru. V sobotu ministerstvo životního prostředí oznámilo, že podle jeho informací je zdrojem znečištění ropná skvrna nacházející se asi 50 kilometrů od pobřeží. V neděli pak vláda vyzvala veřejnost, aby nechodila na pláže, do odvolání jsou nyní pro veřejnost zavřené. Ropa znečistila pláže o délce 170 kilometrů.

Velké záchranné operace se účastní tisíce dobrovolníků. Mají odstranit usazeninu a dělají to hlavně ručně. Agentura ochrany národních parků se domnívá, že vyčištění potrvá několik let. Od středy lidé nacházejí zvířata obalená mastnou ropou. Bylo mezi nimi devět želv, z nichž čtyři uhynuly a o záchranu ostatních se snaží v telavivském a haifském středisku pro záchranu želv.

Ve čtvrtek lidé našli na pláži na jihu Izraele tělo mrtvého plejtváka myšoka. Veterinář Roni King, který pracuje pro správu národních parků, řekl, že pitva ukázala, že v plejtvákových plicích byla černá tekutina. Zatím nebylo stanoveno, zda byla příčinou úhynu a zda souvisí s ropným únikem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.2.2021 17:20
To se mi líbí. Soud na týden zakáže tok informací ,aby nemohlo dojít k ohrožení vyšetřování.
Všimněte si -- pouhý týden. Což snad pochopí každý a nemá problém.

Poměřte s postojem ČIŽP - otrava Bečvy -- ta mlčí dodnes 4 měsíce !!! , přestože jí to žádný soud nezakázal a vhodně vybrané informace pustit mohla. Parta Hic , práce nic!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.2.2021 16:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, tady vidíte jak OZE brutálně ničí zemské ekosystémy a jak fve panely ničí pole.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist