https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jablonec-zacal-hledat-novou-firmu-na-svoz-komunalniho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jablonec začal hledat novou firmu na svoz komunálního odpadu

14.8.2020 01:04 | JABLONEC N.N. (ČTK)
Lidé v Jablonci neplatí paušál, ale za popelnici.
Lidé v Jablonci neplatí paušál, ale za popelnici.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Maaark / Pixabay
Jablonec začal v soutěži hledat firmu, která pro něj zajistí od roku 2021 sběr, svoz a likvidaci komunálního odpadu. Nabídky mohou zájemci podávat do 29 září. Posledních 25 let tuto službu zajišťovala Severočeská komunální služba (SKS). Město jí vypovědělo smlouvu.
 

O vypovězení dlouholeté smlouvy s SKS rozhodli jablonečtí radní už loni v prosinci, nyní plyne roční výpovědní lhůta. Náměstek primátora Milan Kouřil (ANO) uvedl, že hlavním důvodem k výpovědi byl fakt, že smlouva s SKS z roku 1995 s mnoha dodatky byla překonaná. "A že od roku 2021 by měla začít platit nová legislativa o odpadovém hospodářství, která přinese množství změn. S novým dodavatelem vzešlým ze soutěže se od 1. ledna 2021 změní také systém plateb za komunální odpad v Jablonci nad Nisou," dodal ekonomický náměstek. Dosud vybírání poplatku za odpady zajišťuje po administrativní stránce svozová společnost, nově si to bude město zajišťovat samo. S vítězem soutěže uzavře Jablonec smlouvu na dobu neurčitou s roční výpovědní lhůtou.

Náklady města s 45 000 obyvateli na odvoz a likvidaci odpadu přesahují 50 milionů korun ročně, což je zhruba 1100 korun v přepočtu na každého obyvatele. Náklady na odpad rostou, i proto se letos město rozhodlo cenu pro obyvatele od dubna zvýšit. Naposledy zdražovalo v roce 2017. Lidé v Jablonci neplatí paušál, ale za popelnici. Například poplatek za čtyřčlennou domácnost, která nechává svou 120litrovou popelnici vyvážet jednou týdně, stoupl zhruba o 35 korun. Proti loňsku to bude znamenat, že letos zaplatí o 315 korun navíc.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

14.8.2020 06:22
ČTK opět "nezklamala" hausnumera 35, 315 uvedla, ale kolik platí občan Jablonce neuvede. A radnice porušující zákon o zadávání veřejných zakázek je pro redakci nezajímavou informací.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist