https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jaderne-elektrarny-daly-k-recyklaci-8850-kg-elektrospotrebicu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaderné elektrárny daly k recyklaci 8850 kg elektrospotřebičů

4.9.2020 00:30 | TEMELÍN (ČTK)
Podle přepočtu neziskové organizace Asekol ušetřily obě jaderné elektrárny díky odevzdaným spotřebičům 126 000 kilowatthodin elektřiny. Tu sice Temelín vyrobí asi za čtyři minuty, podle zástupců ČEZ jde ale o nezanedbatelné množství elektřiny. "Odpovídá roční spotřebě přibližně čtyř desítek českých domácností.
Podle přepočtu neziskové organizace Asekol ušetřily obě jaderné elektrárny díky odevzdaným spotřebičům 126 000 kilowatthodin elektřiny. Tu sice Temelín vyrobí asi za čtyři minuty, podle zástupců ČEZ jde ale o nezanedbatelné množství elektřiny. "Odpovídá roční spotřebě přibližně čtyř desítek českých domácností.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany odevzdaly loni na recyklaci 8850 kilogramů elektrospotřebičů. Ročně se v ČR přes systém Asekol, který provozuje sběrnou síť starých elektrospotřebičů, předá k recyklaci přes 25 000 tun těchto zařízení. Podle přepočtu Asekolu elektrárny recyklací ušetřily téměř 9000 litrů ropy, necelých 900 000 litrů vody a zabránily vypuštění téměř 35 000 kilogramů oxidu uhličitého.
 

Podle přepočtu neziskové organizace Asekol ušetřily obě jaderné elektrárny díky odevzdaným spotřebičům 126 000 kilowatthodin elektřiny. Tu sice Temelín vyrobí asi za čtyři minuty, podle zástupců ČEZ jde ale o nezanedbatelné množství elektřiny. "Odpovídá roční spotřebě přibližně čtyř desítek českých domácností. A nás přitom recyklace v podstatě nic nestojí," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Loni systém Asekol předal v ČR k recyklaci 25.619 tun starých elektrických zařízení. Třeba rozebráním televizí lze získat až 80 procent materiálů. "Jde především o sklo, měď a plasty. Recyklace je tak k životnímu prostředí šetrnější než těžba surovin," uvedl obchodní a marketingový ředitel Asekolu Daniel Šafář.

Červených kontejnerů na drobnou elektroniku je po republice přes 3700, jen v Českých Budějovicích a okolí jsou na 58 místech.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 9,4 TWh. Dukovany letos zatím vyrobily 9,5 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

4.9.2020 11:47
Marně přemýšlím nad smyslem tohoto článku... prostě ČTK....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.9.2020 14:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Asi chtěl autor sdělit, že ta recyklace je zadarmo, (což je nesmysl), nebo fakt nevím. Třeba chtěl říci, že jádro není takový zlobr, jak se všeobecně myslí. Což je taky blbost.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist