https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-vyuzit-otevrena-data-k-ochrane-klimatu-odpoved-nabidne-letosni-open-data-expo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak využít otevřená data k ochraně klimatu? Odpověď nabídne letošní Open Data Expo

20.2.2020 03:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
Letošní Open Data Expo se zaměří na klimatickou krizi.
Letošní Open Data Expo se zaměří na klimatickou krizi.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Kristýna Svobodová
Hlavním tématem veletrhu otevřených dat Open Data Expo bude klimatická krize. Smyslem veletrhu je pomocí technologického rozvoje přispět k ochraně klimatu a životního prostředí. Open Data Expo si zároveň klade za cíl osvětu ve využívání otevřených dat při hledání uhlíkově neutrálních řešení.
 
O jakých datech se bavíme? O všech, která lze použít pro ochranu prostředí. "Jde o data o stavu a kvalitě ovzduší, data o stavu spodních vod, vodních ploch, stavu řek, data o stavu lesů, ptáků, hmyzu, savců, půdy, krajiny, geologická data a tak dále," říká Josef Šmída za Open Data Expo. "Každá přírodovědecká disciplína sbírá periodicky data a tato data jsou klíčová pro tvorbu predikcí, různých modelů a samozřejmě, pokud by byla otevřená ve standardním formátu, jejich využití se stává daleko univerzálnější a podporuje multidisciplinární přístup při řešení společenských otázek."

Veletrh proto může zaujmout lidi a instituce, které se zajímají o snižování emisí a závislosti na fosilním průmyslu, přispívají k boji proti suchu, erozi půdy, úhynu lesů a biodiverzity.

Jedním z pozvaných řečníků bude ministr pro energetiku, zemědělství, životní prostředí, přírodu a digitalizaci Šlesvicka-Holštýnska Jan Philipp Albrecht nebo ředitelka organizace Aliance pro zdraví a životní prostředí Weronika Michalak z Polska.

Sigurður Loftur Thorlacius z Islandu promluví o tom, jak se v oblasti klimatu dá pracovat s environmentálními daty. V českém panelu vystoupí instituce, které environmentální data otevírají nebo s nimi pracují.

Letos se uskuteční 5. ročník veletrhu. Open Data Expo proběhne 2. března v CAMPu (Centru architektury a městského plánování) v Praze. Zváni jsou všichni, kdo publikují nebo využívají otevřená data a zároveň se chtějí podílet na ochraně životního prostředí, přechodu k zelené ekonomice a boji proti klimatické změně. Na veletrh je nutné se registrovat.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.2.2020 05:50
Dat je dost. Co chybí, je ochota ke změně. Zejména ze strany vlády a největších znečišťovatelů. Pozvěte Brabce, ať vysvětlí, proč to nejde.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.2.2020 07:52 Reaguje na Katka Pazderů
A Vy nevíte proč to nejde? Vždyť je to tak jasné... většina politiků (zvlášť těch aktuálně ve vládě) má jiné zájmy než ochranu ŽP a zdraví lidí... v ČR stačí když přijde nějaký velkopodnikatel za vládnoucím (nebo i jiným) politikem a prostě se spolu domluví co pro ně bude nejlepší. Případně jde takový velkopodnikatel do politiky jako Babiš a ani se nemusí s nikým domlouvat... prostě si vládne tak, aby to vyhovovalo jeho podnikání... k tomu koupí nějaká média, aby psali jeho alternativní realitu, aby si lidi mysleli, že je to v pohodě a je to... v ČR je to tak snadné... lidi vůbec neví co se děje jinak by volili úplně jinak... komunismem vymyté mozky odpor klást nebudou a takový jako Babiš mají dveře dokořán k páchání naprosto čehokoliv co si zamanou.... stačí pak do televize říct, že je nevinný a že je v podstatě svatý a lidi to vezmou jako fakt a preference mu jdou nahoru... je úplně jedno co udělá... i kdyby někoho zabil v přímém přenosu, tak jen řekne, že se nic nestalo a hodně lidí to tak vezme...

Podívejte se na připravovanou novelu stavebního zákona... to je tvorba zákonů na podnikatelskou objednávku... a lidem pořád nedochází co by to mělo za důsledky... Babiš jen řekne, že mu jde o zrychlení staveb a za to schová spoustu svinstva.... prostě stačí jen lhát a lidi mu to žerou....

O lidi ani ŽP politikům nejde... to co pro ŽP dělají je jen kamufláž.......
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2020 09:38 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Náš babišistán je zcela atypický způsob státu, ale na klima má vliv minimální. Ale nějaký určitě ANO.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

20.2.2020 14:45 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Komunisty nevymytých mozků musí být zákonitě víc, než těch komunismem vymytých, od listopadu 1989 jeto už 30
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

20.2.2020 15:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Komunisty nevymytých mozků musí být zákonitě víc, než těch komunismem vymytých, od listopadu 1989 je to už 30 let, 3 měsíce a jeden den. To je jeden a půl generace a současně 1,5 krát tolik času, jako trvala první republika, jeden z deseti nejrozvinutějších států světa před 2. světovou válkou. Co dělá po těch 30. letech ta většina komunismem nevymytých mozků - 6 870 000 15 - 64 let starých, když nemohou přehlasovat těch 2 087 000 starších 65 let a zvolit ty správné zástupce "vládnoucího lidu" ve všeobecných (svobodných) volbách?
ANO2011 volilo ovšem jen 1 500 113 voličů (17,912% z oprávněných voličů, ČSSD 368 347 voličů a KSČM 393 100 voličů, což je dohromady 2 261 560 voličů. Volební účast činila 60,84 % z celkového počtu
8 374 501 registrovaných voličů.
Těch 39,16% - 3 279 454 voličů, se neráčilo obtěžovat k volbám, je to víc než dvojnásobek počtu voličů co dali hlas Babišovi. Kdyby ráčili ti s nevymytými mozky, kterých byla zpolehlivě z těch 3 279 454 oprávněných voličů většina, zvednout zadky a volit někoho jiného než komunisty, socany a kobliháře, tak by to dnes v politice vypadalo jinak. Vina za to, na co si stěžujete a stěžuji i já, je na nich.
Odpovědět
Rz

Roman z Vysočiny

20.2.2020 21:32 Reaguje na Jiří Daneš
Přitom by stačil párek v rohlíku a třeba stravenka za každý volební hlas, garantuju Vám, že z těch původně nezúčastněných přijde minimálně polovina, spíš mám strach z toho, koho by zvolili, na nějaké prozření moc nevěřím.
Odpovědět
MM

Milan Milan

21.2.2020 08:07 Reaguje na Jiří Daneš
Vy na politické scéně vidíte ještě někoho, kdo za těch 30 polistopadových let vždy s "dobrým a poctivým" předvolebním PR programem posléze neprohrál důvěru občanů? Koho tam chcete vrátit zpět místo snícího Babiše? Ale jsme na ekolistu, takže politiku snad nechat na jiný portál.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.2.2020 06:09
Těším se na část, kde se bude na datech ukazovat rozdíl v klimatickém dopadu a uhlíkové stopě mezi jadernou Francií a OZE přístupem Německa.
Odpovědět
ig

20.2.2020 09:15
Mně by stačilo, kdyby ČHMÚ vystavil na net všechna historická data (počasí, hydrologie) která má a která za veřejné peníze pořídil :-) To by bylo myslím dostatečně open a ani by se nemusel organizovat nějaký veletrh :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.2.2020 09:37 Reaguje na
Možná, že to dostupné všechno je, jen se v těch miliónech informací vyznat.
Odpovědět
ig

20.2.2020 09:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Dostupná je jen část, ale vypadá to, že bude líp :-) Detailněji viz https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/chmu-pocasi-soud-data-nss-mzp-zivotni-prostredi_2001210630_kno
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist