Japonsko a jádro: restart reaktorů, demonstrace proti jádru a první strana zelených
V neděli před budovou japonského parlamentu protestovaly desítky tisíc lidí proti jaderné energetice. Spouštěčem demonstrace bylo to, že propagátor obnovitelných zdrojů Tetsunari Iida přišel o nabídku stát se guvernérem prefektury Yamaguchi, guvernérem se místo něho stane kandidát opoziční strany, která jadernou energetiku obhajuje.
Protesty se konaly i po té, když vláda v půlce července odsouhlasila opětovné spuštění dvou reaktorů elektrárny Oi v západním Japonsku. Po loňské katastrofě ve Fukušimě vláda nařídila dočasnou odstávku všech reaktorů. Poslední reaktor byl odstaven v květnu letošního roku.
Japonsko však muselo začít řešit dodávky energie jinými zdroji, zejména fosilními. Japonský premiér Yoshihiko Noda tvrdě tlačil na restart reaktorů Oi kvůli silnému tlaku průmyslové lobby. Ta hrozila uzavíráním výroby.
Jaderná energetika je ale po prožité tragédii natolik silné téma, že může sehrát zásadní roli v blížících se volbách. Pokud se podaří splnit všechny formální požadavky, budou mít japonští voliči kromě dvou hlavních stran alternativu v podobě japonské strany zelených Zelené Japonsko. Tu založili proti jaderní aktivisté a lokální politici.
Šéf Zeleného Japonska Akira Miyabe tvrdí, že voličům chybí alternativa. Jak současná vládnoucí Demokratická strana, tak opoziční Liberálně demokratická strana, s jadernou energetikou počítají. Podle něho Japonci chtějí stranu, která pošle jádro k ledu a nabídne program, kde bude důraz na zelená témata. Strana má zatím tisíc členů, jako vzor si bere německou stranu Zelených.
reklama
Online diskuse
cvoci - 1. 8. 2012 - AlešMěli zemětřesení 10 tisíc mrtvých a protestují kvůli havárii elektrárny při které nikdo neumřel a jsou jen materiální škody. Japonsko nemá vůči jádru žádnou reálnou alternativu - tedy kromě dovozu fosilních paliv. Můžou jít cestou úspor a dovozu jenže pak za 15 let budou jejich děti jezdit za prací do Číny.Energetika je hlavní problém i Evropy, ceny energií fakticky zničili místní těžký průmysl a doba kdy se dají jeho výrobky levně dovážet z takových zemích jako je Čína končí. Poroste spotřeba a bude méně vhodných lokalit pro dovoz výsledkem bude prudký růst cen tohoto zboží na kterým je evropa plně závislá. Drahé energie neumožní návrat průmyslu do EU a tak bude životní úroveň obyvatel tímto trpět. Jednou přijde doba kdy bude vyspělá ne nej Čína , ale i Indie , Indonesie a další státy chudých států bude málo navíc budou rychle bohatnout jak se do nich bude investovat. Energtické dovozy budou velmi nevýhodné stejně jako dovozy energeticky náročného zboží, země, které nepřejsou na jádro nebudou na 2 koleji, ale na 3. ( tedy kromě zemí s velkými potenciály OZE (Brazílie , Norsko) nebo velkými zásoby fosilních paliv jako USA nebo Rusko) |