https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonsko-na-horu-fudzi-nainstalovalo-branu-ma-pomoci-omezit-pocet-lezcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonsko na horu Fudži nainstalovalo bránu, má pomoci omezit počet lezců

18.6.2024 19:17 (ČTK)
Na japonské hoře Fudži přibyla brána, která má regulovat počet lezců. O její instalaci rozhodla regionální správa prefektury Jamanaši, v níž se nachází nejvíce frekventovaná stezka nejvyššího japonského vrcholu. Informovala o tom stanice NHK. Brána bude zavřená od čtyř odpoledne do tří ráno. Na horu se tak nedostanou lidé, kteří si nezajistili nocleh poblíž stezky Jošida, jíž využívá naprostá většina lezců.
 

Po nejpopulárnější stezce Jošida se horu bude moci pokusit zdolat celkem 4000 lidí denně, uvedly místní úřady. Opatření bylo podle nich zavedeno pro bezpečnost lezců. "Příliš vysoký počet lidí poblíž vrcholu hory by mohl vést ke katastrofám. Například pádům s dominovým efektem," řekl Kótaró Nagasaki, představitel vlády prefektury Jamanaši. Doplnil, že úřady chtějí zabránit především takzvanému "dangan tozan", tedy nárazovému lezení na Fudži bez dostatečného odpočinku.

Výstavba brány začala minulý čtvrtek a dokončena byla toto pondělí. Dřevěná vrata mají na šířku 8 metrů a na výšku 180 centimetrů. Zkušební provoz prefektura Jamanaši plánuje na 19. června. Od 1. července, kdy na hoře Fudži podle stanice NHK začíná letní sezóna, by už brána měla být plně funkční.

Kromě vystavení brány Japonsko letos rovněž přistoupilo k zavedení poplatku za výstup na horu Fudži. Zájemci budou muset od července zaplatit 2000 jenů (asi 290 Kč). Zaveden byl rovněž on-line rezervační systém, pro nějž je z celkových 4000 míst denně vyhrazeno 3000 míst. Lezci, kteří si nestačí rezervaci udělat noc před výstupem, budou muset spoléhat na nákup "vstupenek" přímo na svazu hory. S nadměrným turismem se potýká také bývalé hlavní město Kjóto, kde úřady omezily vstup do oblíbené historické čtvrti Gion, domova japonských gejš.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist