https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jaromerice-nad-rokytnou-jsou-proti-hlubinnemu-ulozisti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaroměřice nad Rokytnou jsou proti hlubinnému úložišti

18.6.2018 00:10 | JAROMĚŘICE N.R. (ČTK)
Obyvatelé Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku se v sobotu vyslovili proti výstavbě hlubinného úložiště použitého jaderného paliva v katastru obce. / ilustrační foto
Obyvatelé Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku se v sobotu vyslovili proti výstavbě hlubinného úložiště použitého jaderného paliva v katastru obce. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Obyvatelé Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku se v sobotu vyslovili proti výstavbě hlubinného úložiště použitého jaderného paliva v katastru obce. Místního referenda se zúčastnilo 1493 lidí, to je 44,58 procenta voličů. Na otázku, zda souhlasí s vybudováním, odpovědělo záporně 1437 z nich, řekl starosta Jaroslav Soukup. To stačí k tomu, aby referendum bylo platné a jeho výsledek závazný pro zdejší samosprávu.
 

Platné je, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů a výsledek je závazný, pokud se pro něj vyjádří nadpoloviční většina hlasujících a současně alespoň 25 procent oprávněných voličů. "Výsledek je pro nás stěžejní, nesouhlasíme tím s čímkoli, co povede nebo by vedlo k vybudování hlubinného úložiště," řekl Soukup.

Jaroměřice a jejich tři místní části Boňov, Příložany a Ratibořice tvoří spolu s dalšími obcemi jedno z průzkumných území pro budoucí úložiště. Průzkumné území, které zasahuje na území Jaroměřic, Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pojmenovala EDU západ. Lokalitu označovanou místními Na Skalním tvoří také obce Dolní Vilémovice, Lipník, Ostašov, Zárubice a Myslibořice. Průzkumné území podle webu SÚRAO zaujímá rozlohu 27,49 kilometru čtverečních. V uplynulých měsících tam i s přispěním spolku SOS Na Skalním organizovali petice odmítající úložiště.

Neinvazivní výzkum lokality v okolí Jaroměřic trval podle Soukupa dva roky. "Do něho jsme nemohli nijak zasahovat," řekl. Nyní je zahájeno správní řízení o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry. "Příští čtvrtek je k tomu jednání a my musíme dát stanovisko, které bude samozřejmě negativní," zdůraznil starosta.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území, pod kterými by v hloubce půl kilometru mohly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Vedle EDU západ ještě Horka na rozhraní Třebíčska a Žďárska, Kraví Hora za okraji okresu Žďár nad Sázavou a Jihomoravského kraje a Hrádek na rozhraní okresů Jihlava a Pelhřimov. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště má v ČR vzniknout do roku 2065.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vendula Krausová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist