https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jde-ze-sousedova-komina-tmavy-kour-sami-si-muzete-zkontrolovat-miru-znecisteni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jde ze sousedova komína tmavý kouř? Sami si můžete zkontrolovat míru znečištění

24.3.2018 01:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Novela zákona o ovzduší, která je účinná od začátku roku 2017, nabídla obcím nové nástroje, jak postihnout nezodpovědné chování lidí topících v domácích kotelnách. Navzdory vžité představě, že největší podíl na kontaminaci ovzduší mají průmyslové podniky a doprava, jsou nejvýznamnějším zdrojem škodlivin domácnosti. / Ilustrační foto
Novela zákona o ovzduší, která je účinná od začátku roku 2017, nabídla obcím nové nástroje, jak postihnout nezodpovědné chování lidí topících v domácích kotelnách. Navzdory vžité představě, že největší podíl na kontaminaci ovzduší mají průmyslové podniky a doprava, jsou nejvýznamnějším zdrojem škodlivin domácnosti. / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Není třeba čekat na příchod zástupce města či obce, abyste mohli odborně zkontrolovat, zda kouř z komínů ve vašem okolí nezamořuje vzduch, který dýcháte. K posuzování míry znečišťování slouží tzv. Ringelmannova stupnice, podle které se posuzuje tmavost kouře vypouštěného z komína. Je-li tmavší než druhý stupeň, je překračována povolená míra znečišťování a dochází k porušování povinností stanovených zákonem o ochraně ovzduší. Informoval o tom Český plynárenský svaz.
 

Novela zákona o ovzduší, která je účinná od začátku roku 2017, nabídla obcím nové nástroje, jak postihnout nezodpovědné chování lidí topících v domácích kotelnách. Podle Českého plynárenského svazu je vžitá představa, že největší podíl na kontaminaci ovzduší mají průmyslové podniky a doprava, podle něho jsou ale nejvýznamnějším zdrojem škodlivin domácnosti. Přesněji řečeno jejich lokální topeniště na pevná paliva. Kvalitu ovzduší v republice tak ovlivňuje doslova každý kotel a každý komín.

Obce dnes mohou kontrolovat doklady prokazující kvalitu paliv, stejně jako technický stav a provoz kotlů na pevná paliva přímo v domácnostech. Současně jsou oprávněny provádět i kontroly komínů, respektive jejich revizí.

Ringelmannova stupnice k měření tmavosti kouře.
Ringelmannova stupnice k měření tmavosti kouře.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DDeM, s. r. o. / Český plynárenský svaz (ČPS)

“Zásadní pochybení lze odhalit pouhým okem, prozradí je kouř. A právě kouř z nekvalitního paliva může fatálně ohrožovat zdraví lidí, zejména pak děti. Občané by měli vědět, že si mohou podle tmavosti kouře sami zkontrolovat, zda je jejich palivo skutečně kvalitní, či nikoli,“ dodal Jan Ruml.

Podle ČPS by výsledkem této iniciativy neměly být tisíce podaných podnětů, ale nenásilná změna chování řady obyvatel. Konečně, aby se zabránilo zneužívání stížností na nevhodné palivo k eskalaci dávných sousedských sporů, je stanoven standardizovaný proces jejich vypořádání. Jednak úředníci obcí s rozšířenou působností sami provádějí namátková měření tmavosti kouře podle Ringelmannovy metody, jednak je i při prokázaném porušení zákona čas a prostor nedostatky eliminovat.

Jak měřit na Ringelmannově stupnici.
Jak měřit na Ringelmannově stupnici.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DDeM, s. r. o. / Český plynárenský svaz (ČPS)

Nejprve je majiteli inkriminovaného topeniště zasláno písemné upozornění. Nedojde-li k nápravě, zpravidla si úředníci vyžádají revizní zprávy od kotle i komína. Podle zákona o ovzduší by si měl každý provozovatel kotle na pevná paliva nechat každé dva roky zkontrolovat jeho technický stav. Chybějící revizní zprávy mohou být pokutovány až do výše 20 tisíc korun. Nejsou-li přesto k dispozici, je majitel vyzván, aby si nechal provést příslušné kontroly a revizní zprávy vyhotovit. Při tom obvykle dojde k odhalení příčiny problému a jeho následnému odstranění (vyčištění komína, vyčištění nebo seřízení kotle, změna paliva na to, které je pro daný kotel určené výrobcem apod.).

Pokud problém přetrvává i nadále a je zřejmé, že dochází k opakovanému porušování zákona, mohou úředníci přikročit k fyzické kontrole topeniště přímo v objektu. Kontrola může být ohlášená i neohlášená. Podléhá jí kotel, jeho příslušenství i palivo, úředník je rovněž oprávněn odebrat vzorky popela k rozboru v laboratoři. Krajním řešením je pak pokuta, jejíž maximální výše činí až 50 tisíc korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

24.3.2018 21:45
To je myšleno zřejmě jako legrace, když velcí znečišťovatelé chtějí hodit problém na malé lokály? A taky by mně zajímalo jak revize komína nebo kotle změní vypouštěné zplodiny. Pouze penízky vytáhnout z kapes občanů to je jediný význam této aroganci státu... Ale nekvalitní uhlí vnucované a prodávané domácnostem, nekvalita prodávaného uhlís vysokým podílem síry a tolerovaná státními orgány....nic než kšefty a kšefty
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

24.3.2018 23:19 Reaguje na Milan Milan
1. Nejde o síru jde o PM (prachové částice). 2.Ano, PR plynárenského svazu lobuje, protože spalováním plynu PM téměř nevznikají má v tomto bodě pravdu. Ale strategicky mlčí např. o vlivu plynu změnu klimatu. 3. Jak působí výtka nebo pokuta k nápravě chování - asi stejně jako pokuta za překročení rychlosti nebo jízdu na černo. Prostě příště se polepšíte nebo vám hrozí další pokuta (ale na to bych čekal že byste mohl přijít sám).
Odpovědět
MM

Milan Milan

25.3.2018 20:15
Nekvalitní uhlí, špatně spalitelné = vysoký podíl PM+ plus ony sirné zbytky. Spalováním plynu se místo zplodin CO vytváří vysoké % látek NOX o kterých jaksi raději nikdo nemluví, takže o čistotě se opravdu nedá mluvit, pouze není okem tolik vidět, ale je to hnus a možná ještě škodlivější!!! Běžný kouř ze spalování např. dřeva a vzniklé PM je jednoduchý spad, průběžně likvidovaný přirozrnou cestou přírodou, minimální podíl stoupá do atmosféry. Taky např. jedna činná sopka (a že jich je)vychrlí svůj mnohamiliardový podíl prachu xxx km vysoko a rozprostře jej na celý svět, nebo smrady z hořících ropných polí,spad spalin z leteckého provozu,nebo proudění od zahraničních sousedů, velmi běžně a často hořící skládky, sklady nebo jiné provozy....., tak tomu žádný "Franta" odvedle nemůže svým komínem za celý svůj život konkurovat. Ale chápu, je to jednodušší. Takže stav se nikdy nezmění pokud budeme řešit sousedy, navíc kouřící pouze sezónně a ne skutečné zdroje znečiťování.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

26.3.2018 12:17 Reaguje na Milan Milan
Bohužel nemáte pravdu vůbec v ničem.
PM nezávisí tolik na kvalitě uhlí. Emisní koeficient NOx je u uhlí zhruba 6x horší než u zemního plynu. Loklání emise PM jsou opravdu nejvíce způsobeny topeništi.
Takže ano, jsou i jiné problémy se životním prostředím. Ale na prach to nemá vliv. A tím, že poukážeme i na jiné problémy jinde, si děláme falešné alibi.
Odpovědět
DK

David Koleman

25.4.2018 11:35
Dobrý den, nemohli byste mi poradit ohledně revize komínu? Budu muset si to nějak objednat ale dělám to poprvé, tak bych byl rád za každou radu/tip. Narazil jsem ještě na tenhle článek a chci se vás jakožto profesionálů zeptat co si o tom myslíte - https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/trochu-podrobneji-o-revizich-kominu-a-kotlu/. Předem děkuji za případné info.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

20.11.2020 10:20 Reaguje na David Koleman
Já jsem revizi komína ještě nedělal. Mám komín 3 roky a nevím, po jaké době by se měla revize dělat, ale po každé zimě nechávám kontrolovat a čistit komín kominíkem a ten mi i letos říkal, že je komín dobrý, tak to neřeším. Komín jsem si objednal z https://www.poctivy-komin.cz/ a je pravda, že jsem ho vybíral dlouho, než jsem se pro nějaký rozhodl.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist