Je potřeba osekat počet obyvatel a přerozdělit zdroje, tvrdí expert
Autor knihy Population bomb, kdysi opakovaně titulovaný „panikářem a katastrofistou“, však dokázal, že se ve svém díle psaném v sedmdesátých letech téměř nemýlil.
Profesor Stanfordské univerzity v Kalifornii a v současnosti světově uznávaný populační analytik nepřestává zneklidňovat ani dnes. Tvrdí, že je zapotřebí urychleně zredukovat počet obyvatel planety Země a přerozdělit zdroje – od bohatých směrem k chudým.
Jeho závěry jsou mnohem radikálnější než například ty ve zprávě Royal Society of London, která zatím jen opatrně naznačuje, že podstatné nejsou jen hrubé počty obyvatel, ale i množství lidem dostupných zdrojů. Ehrlich tvrdí, že optimální počet obyvatel planety Země je někde mezi 1,5–2 miliardami.
„Spotřeba je otázkou životního stylu,“ říká Ehrlich. „Pokud přejdeme na model života podobný klecovému chovu drůbeže, kde každý bude mít jen nezbytné minimum prostoru a dostatečné množství potravy pro přežití, uživí Země něco mezi čtyřmi až pěti miliardami lidí. Jenže dnes je nás už sedm miliard a do roku 2050 nás bude devět. Jedna miliarda lidí dnes hladoví a brzy se k nim přidá další 2,5 miliardy.“
Zásadní otázkou podle Ehrlicha je, co velikost lidské populace „oseká“. Osobně by byl rád, aby to nebyla jaderná válka nebo nějaký smrtící virus přenesený ze zvířat na lidi, přesto není optimistou.
„Pro jakékoliv řešení bude podstatné, aby se problém spotřeby zdrojů neodděloval od problematiky růstu lidské populace tak jako dosud. Jsou to spojité nádoby a musí být řešeny dohromady jako celek,“ říká. A dodává: „Nezávidím svým dětem a vnoučatům jejich budoucnost.“
reklama
Další informace |
Online diskuse
Redakce to snad není možné. - 30. 5. 2012 - Jan ŠimůnekMezi udanými léty u nás došlo nejprve k dramatickému poklesu úmrtnosti (včetně dětské), který následovalo snižování porodnosti. Vy jen popisujete tento stav (takže nevidím důvod, proč vámi udávané údaje považujete za něco, co je v rozporu s tím, co jsem napsal). Jistěže došlo v první fázi k nárůstu počtu obyvatel, který byl snižován vystěhovalectvím apod. Tohle je zcela přirozený vývoj (jakým prošla řada vyspělých zemí). A jistěže pozitivní roli sehrálo u nás i mocenské potalčení římskokatolické církve (ve více etapách), protože ta zuřivě bojuje proti regulaci porodnosti. Na vesnicích, kde ŘKC měla možnost delšího a intenzívnějšího působení, skutečně došlo k vámi popisovanému jevu (respektive se v katolických oblastech pokles porodnosti opozdil oproti zbytku státu), nicméně to je jen ukázka, že pokud by se podobná akce dělala v nějaké zemi plánovitě, tak by bylo zapotřebí současně systematicky potlačovat zločinné ideologie, jako je i to křesťanství (dtto islám). |