Je potřeba osekat počet obyvatel a přerozdělit zdroje, tvrdí expert
Autor knihy Population bomb, kdysi opakovaně titulovaný „panikářem a katastrofistou“, však dokázal, že se ve svém díle psaném v sedmdesátých letech téměř nemýlil.
Profesor Stanfordské univerzity v Kalifornii a v současnosti světově uznávaný populační analytik nepřestává zneklidňovat ani dnes. Tvrdí, že je zapotřebí urychleně zredukovat počet obyvatel planety Země a přerozdělit zdroje – od bohatých směrem k chudým.
Jeho závěry jsou mnohem radikálnější než například ty ve zprávě Royal Society of London, která zatím jen opatrně naznačuje, že podstatné nejsou jen hrubé počty obyvatel, ale i množství lidem dostupných zdrojů. Ehrlich tvrdí, že optimální počet obyvatel planety Země je někde mezi 1,5–2 miliardami.
„Spotřeba je otázkou životního stylu,“ říká Ehrlich. „Pokud přejdeme na model života podobný klecovému chovu drůbeže, kde každý bude mít jen nezbytné minimum prostoru a dostatečné množství potravy pro přežití, uživí Země něco mezi čtyřmi až pěti miliardami lidí. Jenže dnes je nás už sedm miliard a do roku 2050 nás bude devět. Jedna miliarda lidí dnes hladoví a brzy se k nim přidá další 2,5 miliardy.“
Zásadní otázkou podle Ehrlicha je, co velikost lidské populace „oseká“. Osobně by byl rád, aby to nebyla jaderná válka nebo nějaký smrtící virus přenesený ze zvířat na lidi, přesto není optimistou.
„Pro jakékoliv řešení bude podstatné, aby se problém spotřeby zdrojů neodděloval od problematiky růstu lidské populace tak jako dosud. Jsou to spojité nádoby a musí být řešeny dohromady jako celek,“ říká. A dodává: „Nezávidím svým dětem a vnoučatům jejich budoucnost.“
reklama
Další informace |
Online diskuse
Brezina demagog - 29. 5. 2012 - František MarčíkJo."The threat of climate change also turned out to be much greater than scientists thought in the 1960s, he adds. Ehrlich accepts his prediction of widespread famine in the 1970s underestimated the "green revolution" which industrialised farming. But he still dismisses hope that technology will allow mankind to stretch resources ever further. "Can we solve this technologically? Theoretically, since we can't know anything for certain, so we could come up with a magic way of producing food and that could save us. But my answer, always, to that is: we have all sorts of people in despair today. Don't tell me how easy it's going to be to feed nine billion people; let's feed seven billion first, then I'll be willing to talk to you about whether technology will take care of all those people. "We could support a lot more people on the planet if humans were willing to share equally, but they don't: we want to design a world where everybody can lead a decent life without everybody being fair."" Ehrlich píše "as fast as possible", což není totéž co rychle. Už jsem psal o plánovaném rodičovství. Ale nejsem na toto odborníkem. Napadá mne i několik dalších, ale pochopitelně je to velmi složité. |