Je potřeba osekat počet obyvatel a přerozdělit zdroje, tvrdí expert
Autor knihy Population bomb, kdysi opakovaně titulovaný „panikářem a katastrofistou“, však dokázal, že se ve svém díle psaném v sedmdesátých letech téměř nemýlil.
Profesor Stanfordské univerzity v Kalifornii a v současnosti světově uznávaný populační analytik nepřestává zneklidňovat ani dnes. Tvrdí, že je zapotřebí urychleně zredukovat počet obyvatel planety Země a přerozdělit zdroje – od bohatých směrem k chudým.
Jeho závěry jsou mnohem radikálnější než například ty ve zprávě Royal Society of London, která zatím jen opatrně naznačuje, že podstatné nejsou jen hrubé počty obyvatel, ale i množství lidem dostupných zdrojů. Ehrlich tvrdí, že optimální počet obyvatel planety Země je někde mezi 1,5–2 miliardami.
„Spotřeba je otázkou životního stylu,“ říká Ehrlich. „Pokud přejdeme na model života podobný klecovému chovu drůbeže, kde každý bude mít jen nezbytné minimum prostoru a dostatečné množství potravy pro přežití, uživí Země něco mezi čtyřmi až pěti miliardami lidí. Jenže dnes je nás už sedm miliard a do roku 2050 nás bude devět. Jedna miliarda lidí dnes hladoví a brzy se k nim přidá další 2,5 miliardy.“
Zásadní otázkou podle Ehrlicha je, co velikost lidské populace „oseká“. Osobně by byl rád, aby to nebyla jaderná válka nebo nějaký smrtící virus přenesený ze zvířat na lidi, přesto není optimistou.
„Pro jakékoliv řešení bude podstatné, aby se problém spotřeby zdrojů neodděloval od problematiky růstu lidské populace tak jako dosud. Jsou to spojité nádoby a musí být řešeny dohromady jako celek,“ říká. A dodává: „Nezávidím svým dětem a vnoučatům jejich budoucnost.“
reklama
Další informace |
Online diskuse
stopro souhlas - 29. 5. 2012 - fesojUž mě to štve, jak si tady různí chytrolíni vzájemně nadávají do ekofašistů a bůhvíčeho ještě a naprosto překrucují slova a hlavně význam článku, který celou tuhle diskuzi odstartoval. Přitom nejde o nic jiného než prostou matematiku. Množství lidí na Zemi stoupá rychleji, než množství potravin, které stačí vyprodukovat - a to je fakt. Navíc ty potraviny nejsou mezi lidstvo rozděleny rovnoměrně - a to je druhý fakt. Nějaké přerozdělení ve prospěch těch skutečně hladovějících je bohužel utopie - a to je třetí fakt. Z toho zákonitě vyplývá závěr, že nedojde-li k drastickému omezení přírůstku lidstva, musí to skončit katastrofou. U lidí to potrvá mnohem déle než u jakéhokoliv jiného živočicha, který si zdevastoval své životní prostředí, protože chyběli predátoři. U nás ty predátory nahrazují války a nemoci. Snažíme se omezit obojí, protože jsme myslící tvorové - Homo sapiens - ale nemáme na rozdíl od přírody vůbec žádný účinný nástroj, který by populační explozi zastavil nebo aspoň omezil. Ani dětský balónek nelze nafukovat do nekonečna - jednou praskne. A já jen doufám, že se toho nedožiji. |