Je potřeba osekat počet obyvatel a přerozdělit zdroje, tvrdí expert
Autor knihy Population bomb, kdysi opakovaně titulovaný „panikářem a katastrofistou“, však dokázal, že se ve svém díle psaném v sedmdesátých letech téměř nemýlil.
Profesor Stanfordské univerzity v Kalifornii a v současnosti světově uznávaný populační analytik nepřestává zneklidňovat ani dnes. Tvrdí, že je zapotřebí urychleně zredukovat počet obyvatel planety Země a přerozdělit zdroje – od bohatých směrem k chudým.
Jeho závěry jsou mnohem radikálnější než například ty ve zprávě Royal Society of London, která zatím jen opatrně naznačuje, že podstatné nejsou jen hrubé počty obyvatel, ale i množství lidem dostupných zdrojů. Ehrlich tvrdí, že optimální počet obyvatel planety Země je někde mezi 1,5–2 miliardami.
„Spotřeba je otázkou životního stylu,“ říká Ehrlich. „Pokud přejdeme na model života podobný klecovému chovu drůbeže, kde každý bude mít jen nezbytné minimum prostoru a dostatečné množství potravy pro přežití, uživí Země něco mezi čtyřmi až pěti miliardami lidí. Jenže dnes je nás už sedm miliard a do roku 2050 nás bude devět. Jedna miliarda lidí dnes hladoví a brzy se k nim přidá další 2,5 miliardy.“
Zásadní otázkou podle Ehrlicha je, co velikost lidské populace „oseká“. Osobně by byl rád, aby to nebyla jaderná válka nebo nějaký smrtící virus přenesený ze zvířat na lidi, přesto není optimistou.
„Pro jakékoliv řešení bude podstatné, aby se problém spotřeby zdrojů neodděloval od problematiky růstu lidské populace tak jako dosud. Jsou to spojité nádoby a musí být řešeny dohromady jako celek,“ říká. A dodává: „Nezávidím svým dětem a vnoučatům jejich budoucnost.“
reklama
Další informace |
Online diskuse
Redakce to snad není možné. - 30. 5. 2012 - Jan Šimůnek1. Obávám se, že výzvu k redukci lidstva na 20 % si těžko lze vyložit jinak než jako výzvu k likvidaci těch 80 % "nadbytečných".2. Máme v podstatě dvě možnosti, jak to udělat bez "továren na smrt": a- Omezit veškerou rozvojovou pomoc a nechat jim stoupnout úmrtnost tak, že se z 15 - 20 dětí dožijí 2 - 3 dospělosti (jak tomu bylo, než jsmer jim začali pomáhat, a jak tomu bylo ještě někdy v první polovině 19. století u nás). Případně rozvojovou pomoc tvrdě podmiňovat rozsáhlými antikoncepčními programy. b- Vlítnout tam, vystřílet tamní kleptokracii a zavést tam "společnost blahobytu" s prvky sociálního státu, kde ta porodnost klesne přirozeně (jako klesla u nás mezi roky 1850 a 1950). Což ovšem znamená fuj-fuj kolonialismus se vším všudy, včetně toho, že pro země, které se toho chopí, to bude ekonomicky náročné. (Pokud analyzujeme ekonomiku kolonií a koloniálních metropolí bez marxistických omezení, pak rychle zjistíme, že "zlí kolonizátoři" prakticky všechny kolonie rozsáhle ekonomicky dotovali a po "osamostatnění" kolonií šly bývalé kolonie ekonomicky dolů a bývalí kolonizátoři ekonomicky posílili - pár výjimek by se našlo, ale málo.) |