Je potřeba osekat počet obyvatel a přerozdělit zdroje, tvrdí expert
Autor knihy Population bomb, kdysi opakovaně titulovaný „panikářem a katastrofistou“, však dokázal, že se ve svém díle psaném v sedmdesátých letech téměř nemýlil.
Profesor Stanfordské univerzity v Kalifornii a v současnosti světově uznávaný populační analytik nepřestává zneklidňovat ani dnes. Tvrdí, že je zapotřebí urychleně zredukovat počet obyvatel planety Země a přerozdělit zdroje – od bohatých směrem k chudým.
Jeho závěry jsou mnohem radikálnější než například ty ve zprávě Royal Society of London, která zatím jen opatrně naznačuje, že podstatné nejsou jen hrubé počty obyvatel, ale i množství lidem dostupných zdrojů. Ehrlich tvrdí, že optimální počet obyvatel planety Země je někde mezi 1,5–2 miliardami.
„Spotřeba je otázkou životního stylu,“ říká Ehrlich. „Pokud přejdeme na model života podobný klecovému chovu drůbeže, kde každý bude mít jen nezbytné minimum prostoru a dostatečné množství potravy pro přežití, uživí Země něco mezi čtyřmi až pěti miliardami lidí. Jenže dnes je nás už sedm miliard a do roku 2050 nás bude devět. Jedna miliarda lidí dnes hladoví a brzy se k nim přidá další 2,5 miliardy.“
Zásadní otázkou podle Ehrlicha je, co velikost lidské populace „oseká“. Osobně by byl rád, aby to nebyla jaderná válka nebo nějaký smrtící virus přenesený ze zvířat na lidi, přesto není optimistou.
„Pro jakékoliv řešení bude podstatné, aby se problém spotřeby zdrojů neodděloval od problematiky růstu lidské populace tak jako dosud. Jsou to spojité nádoby a musí být řešeny dohromady jako celek,“ říká. A dodává: „Nezávidím svým dětem a vnoučatům jejich budoucnost.“
reklama
Další informace |
Online diskuse
stopro souhlas - 29. 5. 2012 - psPrd prokazatelně - nejedná se o nic jiného než další pověru či vyloženou lež z repertoáru zelených fanatiků. Ropa a zemní plyn - stále dochází k otvírání nových zdrojů těchto surovin, viz ropné písky, viz břidlicový plyn (před zahájením těžby břidlicového plynu bylo USA dovozcem a dnes plyn vyváží), označit ocel za přírodní zdroj může jen ignorant (najednou je jaksi jasnější z čeho pramení ty vaše nesmyslné názory - z nedostatku znalostí), vzácené zeminy nejsou vzácné protože to mají v názvu jak se zřejmě mnoho zelených domnívá ale proto, že jejich těžba je ekonomicky i ekologicky náročná (proto se na jejich těžbu zaměřila pouze Čína, která momentálně svůj monopol využívá k vyšroubování cen) jinak jsou v zemské kůře dost běžně rozšířeny, jde jen o to zahájit těžbu.Moderní technologie samozřejmě jsou sto umožnit to aby stále narůstal počet obyvatel a zároveň narůstala jejich životní úroveň. Jádro je schopno nahradit z patřičné části fosilní zdroje a biotechnolgie jsou sto zajistit dostatek potravin i pro mnohem vyšší počet obyvatel než dnes, jen je důležité umožnit rozvoj těchto technologií a zabránit jejich umělému omezování jak to mají v úmyslu zelení fanatici. |