https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jedina-dochovana-hornicka-voliera-v-ostrave-privoze-pritahuje-deti-pres-60-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jediná dochovaná hornická voliéra v Ostravě-Přívoze přitahuje děti přes 60 let

7.10.2023 00:42 | OSTRAVA (ČTK)
Harcké kanáry nyní lidé ve voliéře neuvidí. Obývá ji přes 30 papoušků - andulek, korel i dalších druhů, které jsou odolnější vůči počasí a jsou ve voliéře celoročně. Ilustrační foto
Harcké kanáry nyní lidé ve voliéře neuvidí. Obývá ji přes 30 papoušků - andulek, korel i dalších druhů, které jsou odolnější vůči počasí a jsou ve voliéře celoročně. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Voliéra s desítkami ptáků už déle než 60 let přitahuje v Ostravě-Přívoze pozornost dětí z okolí. Jde o jedinou dochovanou z veřejných voliér, které v kraji v minulosti vybudovali horníci. ČTK to řekla Ilona Rozehnalová, provozovatelka Antikvariátu a klubu Fiducia, který u voliéry odhalil naučnou ceduli. Harcké kanáry chovali horníci od druhé poloviny 19. století a brávali je s sebou do dolů. Tito drobní ptáci jsou totiž citliví na zvýšené koncentrace metanu, a svým chováním tak v podzemí upozorňovali na nebezpečí.
 

"Ve 20. století už samozřejmě harcké kanáry nahradila technika, takže už minimálně od konce druhé světové války se kanáři nepoužívali. Přesto ta tradice chovu kanárů tady zůstala a na Ostravsku byla velice silná," řekla Rozehnalová.

Po druhé světové válce horníci v kraji vybudovali několik veřejných voliér pro kanáry. Jedna z nich vznikla v parku u Zákrejsovy ulice v Přívoze. Její vybudování finančně podpořily hornické odbory, horníci ji vystavěli v roce 1959. Voliéra je široká devět metrů a vysoká okolo šesti metrů, má tvar tří propojených věží.

Dlouholetý správce voliéry Jan Duda, který se podílel i na její stavbě, řekl, že horničtí odboráři z tehdejšího Dolu Vítězný únor už měli díly připravené a na místě se jenom svařovaly. Obslužní přístavek byl pak podle něj z desek poskládaný rychle.

"I veřejnost tehdy byla vděčná, že jsme něco takového v tomto parčíku postavili. No a voliéra nám slouží už 64 let. V Ostravě bylo postaveno několik voliér, byly v různých obvodech, jenomže pro nedostatečnou péči brzo z parků vymizely a zůstala nám jenom jediná," řekl Duda.

Zpočátku byli ve voliéře jen kanárci. "Ale aby to bylo trošičku takové poutavé a hlavně pro děti poučné, tak jsme tu vysadili různé druhy, drobotinu - zebřičky, chůvičky, nějaké ty andulky tady byly, a dokonce jsme tu měli koroptve i bažanty," řekl Duda.

Rozehnalová řekla, že je rarita, že voliéra na jednom místě vydržela bez větších problémů tolik let. Dvakrát jí ale hrozil zánik. "Když se vedle ní stavělo sídliště, původní zástavba kromě domu na Zakrejsově 4 byla zbořena a uvažovalo se o tom, že se voliéra zlikviduje. Ale protože chovatelé jsou takoví nadšenci, tak si vybojovali, že voliéra tam zůstala," řekla Rozehnalová.

Existence voliéry byla ohrožena i v roce 1997, kdy povodeň zaplavila klubovny v okolí, kde chovatelé ptáky mívali přes zimu. "Nebyly peníze na opravy, ale po velké snaze svazu chovatelů se podařilo voliéru opravit, i díky pomoci obvodu," řekla Rozehnalová. Další opravu by podle ní voliéra potřebovala i nyní.

"Je to obrovská atrakce. Z okolí spousta dětí na tom vyrostla a člověk vidí každý den lidi, jak se tam zastavují," řekla Rozehnalová. Voliéra poutá i pozornost návštěvníků Hasičského muzea, které je naproti.

Harcké kanáry nyní lidé ve voliéře neuvidí. Obývá ji přes 30 papoušků - andulek, korel i dalších druhů, které jsou odolnější vůči počasí a jsou ve voliéře celoročně, přes zimu bývají zavřeni v dřevěném zázemí. "Pokud je minus a voda zamrzne, tak se musí chodit měnit každý den. Když je taková příjemná zima, tak stačí co druhý den. Pokud jsou tady ptáčci už od jara a zvyknou si na různé počasí, tak vydrží. Samozřejmě pokud by přišlo minus 20, tak se ptáčci musí chytnout a musí se vzít domů," řekla Marta Vyslocká, která se o voliéru stará.

Na starosti ji má už čtyři roky. "Dokonce mi tu i zahnízdili a vynosili mladé - čtyři andulky a čtyři agapornise. Agapornisi ničili dřevo, takže jsem tam dala jiné papoušky, aby se to líbilo lidem, a opravdu, co vidím reakce, tak jsou spokojení, že tam je tolik druhů papoušků. Staráme se i o handicapované papoušky," řekla Vyslocká.

Spolek Fiducia dnes kromě naučné cedule také pokřtil pexeso Hornická Ostrava a třetí skládačku Ostravské hornické stezky, která se věnuje známým i neznámým hornickým památkám. "Vybrali jsme místa, která třeba lidé až tolik neznají, anebo fenomény, které si nespojují s hornictvím," řekla Rozehnalová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

7.10.2023 05:31
"takže jsem tam dala jiné papoušky, aby se to líbilo lidem, a opravdu, co vidím reakce, tak jsou spokojení"

Ať si tam ti spokojení lidé na jeden den vlezou sami. Nejlíp v zimě. Nevydrželi by tam ani hodinu.
Lidé musejí ujít ještě hodně velký kus cesty než dospějí k poznání, že zavírat jiné živé tvory do klece jen tak pro zábavu je primitivismus.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.10.2023 07:51 Reaguje na Petr
Kdybyste si zjistil nějaké informace z domoviny těchto papoušků, nepsal byste takové pitomosti.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.10.2023 10:22 Reaguje na Petr
přestaň blábolit, pošahaný aktivisto !!! nebo tě zažaluji za špatné welfare tvých muněk !
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2023 12:27 Reaguje na Petr
To je stejný "primitivismus", jako zavírat lidi do paneláků, nebo satelitů. "Dejme jim volnost, v přírodě jim bude nejlíp!"-))

Ti ptáci tam mají vše, co potřebují k životu, včetně dostatku prostoru pro pohyb, zajištěné krmení, ochranu před predátory...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.10.2023 15:26 Reaguje na Karel Zvářal
Ještě bych doplnil, že s ohledem na to, kolik generací tito papoušci už žijí v zajetí, tak jsou vlastně domestikováni stejně jako slepice, kachny, ovce, krávy a další.......
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2023 16:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Když porovnám přírodní podmínky, kdy se nemůžou v klidu ani napít, pořád musí hejno vzdorovat útokům dravců, hnízda v dutinách plení hadi, tak ve voliéře to mají bez nervů, a také se v zajetí dožívají vyššího věku. Těch nepořádných chovatelů je minimum, většina své svěřence miluje a mají se u nich královsky. Proto také díky domestikaci mají větší tělesné parametry, než u divoké populace, vystavené tvrdým podmínkám.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.10.2023 07:54
Občas chodím kolem a je to hezký pohled. Kdysi se podobný projekt zkoušel ve Vítkovicích, v parku Jožky Jabůrkové. Pro nenechavost jistého etnika byl ale velice brzy ukončen.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.10.2023 10:24 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
to je právě divné že to vydrželo tolik let i v tom Přívoze neb tam jich je taky přehršel...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.10.2023 15:21 Reaguje na radim buffalo tobias
Ta voliéra v Přívoze je na dohled baráků a místní by asi "narušitele" rychle srovnali. V těch Vítkovicích to bylo v parku. Těch voliér tam bylo více, ale bylo to mimo dohled lidí, takže vpodstatě nehlídané.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.10.2023 10:29
takže voliéra je široká 9m, vysoká cca 6 a jak je tedy dlouhá ? a ti ptáci ty mladé vynosili nebo vyvedli ? když už redaktuji nějaký článek tak aspoň použiji správných výrazů, ne ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist