Jedovaté řasy otrávily v Austrálii více než 200 mořských druhů, píše BBC
15.5.2025 00:52 | CANBERRA
(ČTK)

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Depositphotos
Řasy podle vědců vylučují jed, který se chová jako toxická pokrývka, jež dusí širokou škálu mořských živočichů, protože jednoduché organismy berou z vody kyslík.
Škodlivé látky z řas také poškozují žábry a tkáně živočichů tím, že napadají jejich červené krvinky, vysvětlil stanici BBC Brad Martin z neziskové organizace OzFish.
Mezi nejohroženější druhy patří krabi, jelikož nejsou dostatečně pohybliví a nemohou snadno uniknout z postižené oblasti.
Pro člověka nepředstavují řasy smrtelné nebezpečí, ale mohou podráždit pokožku a způsobit dýchací problémy.
Takzvaný vodní květ způsobený přemnožením řas nebo sinic nastává při vhodných slunečných a teplotních podmínkách. Austrálie se od března potýká s nebývale vysokými teplotami.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk