https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihlava-musi-v-nejvetsim-mestskem-parku-pokacet-84-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihlava musí v největším městském parku pokácet 84 stromů

27.1.2022 00:33 | JIHLAVA (ČTK)
Ve Velkém Heulosu s rozlohou 14 hektarů se podle Ruschkové dobře daří náletovým dřevinám, které by část stromů mohly přirozeně nahradit.
Ve Velkém Heulosu s rozlohou 14 hektarů se podle Ruschkové dobře daří náletovým dřevinám, které by část stromů mohly přirozeně nahradit.
Foto | Filo / Wikimedia Commons
Jihlava musí v největším městském parku Heulos pokácet 84 stromů. Poškodil je kůrovec a také letní vichřice. Dalších více než 30 stromů bude nutné pokácet i v jiných parcích po městě. Radnice počítá s jejich náhradou. Kolik přesně stromů bude nutné dosázet, bude zřejmé po skončení těžby. ČTK to řekla Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.
 

Ke kácení byly podle ní vybrané stromy suché nebo poškozené a nebezpečné. "Nic jiného nekácíme, než to, u čeho je věcný důvod pro kácení, rozhodně nekácíme žádné zdravé a bezpečné stromy," řekl Ruschková.

Park Heulos má podle ní s kůrovcem problém dlouhodobě, původně byl založený jako smrkový porost. K zemi musí určitě jít 81 jehličnanů a také tři listnaté stromy poškozené vichřicí. V zimě se kácí kvůli vegetačnímu klidu i kvůli tomu, že na stromech nehnízdí ptáci.

Ve Velkém Heulosu s rozlohou 14 hektarů se podle Ruschkové dobře daří náletovým dřevinám, které by část stromů mohly přirozeně nahradit. "Na Velkém Heulose nám velmi dobře zmlazují javory a jasany, stromy z náletů jsou pro nás nejlepší, protože tím, že tam vyrostou ze semínka, jsou nejstabilnější, jsou schopny nejlépe fungovat, nejlépe odolávají i klimatickým výkyvům. V menší míře tam zmlazuje lípa nebo dub červený," řekl Ruschková.

K dosazení se pak plánují duby, buky, třešně ptačí, habry, jeřáby, jírovce a také jehličnaté stromy, aby postupně vznikal smíšený les.

Velký Heulos, na který navazuje na opačném břehu řeky Jihlávky Malý Heulos s rozlohou 3,5 hektaru, je největší zelenou plochu ve městě. Další městské parky jsou přibližně dvouhektarové a menší.

Kromě kůrovce, který v posledních letech ničí i stromy v parcích, se na kvalitě stromů podepsala bouřka, která loni v červnu vyvrátila v pásech i zdravé stromy. Narušení kompaktnosti porostu zvyšuje náchylnost zbylých stromů. "Když se to otevře, tak vzduch proudí jinak a ty stromy na to nejsou zvyklé, musíme je hlídat, aby nespadly," řekl Ruschková.

Současné kácení podle ní provoz v parku omezí jen částečně. Lidé by měli pečlivěji sledovat cedule s upozorněním na kácení a dodržovat páskami vymezené prostory kácení.

Na podzim loňského roku vysadila Jihlava 147 velkých stromů a 400 keřů, výsadba bude pokračovat na jaře a především na podzim. Počet vysázených stromů podle Ruschkové ovlivní i dostupnost sazenic ve školkách, strom sázený do města se předpěstovává sedm let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

27.1.2022 06:47
Ale to bude i jinde, nejen v Jihlavě. Stromy mají také omezenou životnost.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist